Takie kluski robię w 10 minut. Sentymentalny przepis na szybki obiad
W polskiej kuchni klusek nie brakuje. Jak to potrawy mączne, wymagają sporo pracy i cierpliwości. Takie często mamy z nimi skojarzenia. Jednak są też kluski, które można zrobić bardzo szybko. Wielu z nas pamięta z dzieciństwa kluski kładzione.
Kluski kładzione kiedyś były gotowane bardzo często. Nasze babcie potrafiły je zrobić bez żadnego przepisu. To danie nie tylko szybkie, ale i uniwersalne. Można je zjeść w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Nadają się także do wielu zup.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kluski śląskie zapiekane z sosem pomidorowym robię przynajmniej raz w tygodniu
Szybszy sposób na kluski
Domowe kluski są pyszne, ale ich przygotowanie... Od razu masz skojarzenia z długim wyrabianiem ciasta, wałkowaniem, krojeniem. Nie ma co ukrywać, dania mączne z reguły wymagają sporo pracy. Dlatego od lat poszukiwano alternatyw, jak zrobić je szybciej. I tak powstały kluski kładzione, których sposób wykonania popularny jest także w innych krajach, szczególnie na wsiach.
Przygotowanie klusek jest proste
Do przygotowania klusek kładzionych potrzebnych jest tylko kilka składników, tj. mąka, jajko, woda i szczypta soli. Nie jest konieczne długie wyrabianie ciasta, można je jedynie dokładnie wymieszać. Potem odpada taki element jak krojenie. Kluski po prostu formuje się łyżką i wykład na wrzątek. Może nie wszystkie są idealnie równe, ale zawsze sprawdzają się na ekspresowy obiad.
Idealne ciasto na kluski kładzione
Na to czy kluski wyjdą mięciutkie i delikatne, ma wpływ konsystencja ciasta. Trzeba je przygotować tak, by było dość gęste, ale jednocześnie elastyczne. Powinno być po prostu łatwe do formowania łyżką. Nasze babcie od razu wiedziały, kiedy dodać mąki, by je zagęścić czy wody lub mleka, by je rozrzedzić. Trzeba tak je przygotować, by nie było w nich grudek. Pomoże w tym przesianie mąkę przed dodaniem jajek.
Jak podawać kluski kładzione?
Kluski kładzione można podać z boczkiem i cebulą, ale pyszna jest też wersja na słodko z owocami lub sokiem. Kiedy kluski mam zamiar podać w tej drugiej wersji, przygotowuję je na mleku.
Nie masz owoców? Moja babcia podawała też takie kluski ze śmietanką i cynamonem. Pasują również do twarogu. Są wtedy delikatniejsze w smaku. Można też wykorzystać bulion; świetnie pasują do gulaszu czy mięsnego sosu albo po prostu podsmażonej cebuli z kiełbasą.
Kluski kładzione
Składniki:
- 2 szklanki mąki,
- 2 jajka,
- ok. szklanka przegotowanej letniej wody,
- 2 szczypty soli.
Sposób przygotowania:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję szczyptę soli.
- Wbijam jajka, wlewam wodę i wyrabiam ciasto.
- W garnku zagotowuję 2,5 litra wody wraz z 2 łyżeczkami soli.
- Przy pomocy łyżki odrywam kawałki ciasta i wkładam je do wrzątku. Aby ciasto nie przywierało do łyżki, każdorazowo zanurzam ją we wrzątku.
- Gotuję kluski do momentu, aż woda ponownie się zagotuje, a one wypłyną na powierzchnię.
- Kluski odcedzam i pozbywam się nadmiaru wody.