Takie racuchy smażyła co rano prababcia. Przedwojenna receptura

Moja babcia, kiedy smażyła te racuchy, zawsze wspominała, że przygotowuje je tak samo, jak jej mama. Przepis jest prosty, nawet nie trzeba go nigdzie zapisywać, wystarczy zrobić je kilka razy. A teraz jest doskonała okazja, bo racuchy należą do deserów karnawałowych.

Przepis na te racuchy jest w mojej rodzinie od pokoleń
Przepis na te racuchy jest w mojej rodzinie od pokoleń
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W styczniu wszyscy przypominamy sobie o racuchach. Dobrze usmażone nawet nie mają podejścia do modnych pankejków. Puszyste, delikatne, wcale nie potrzebują wielu dodatków, by smakowały doskonale. Moja babcia twierdziła, że cukier puder w zupełności wystarczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Syrniczki z patelni biją zwykłe placki na głowę. Co weekend smażę je dla rodziny

Znane są od wieków

Racuchy mają długą historię w kuchni polskiej. Na pewno już w XIX wieku w wielu regionach kraju wypiekano tego typu placuszki. Ich receptura była zbliżona do tej, którą znamy teraz, ale nosiły inną nazwę. Często nazywano je reczuchy. Była to prawdopodobnie przeróbka ukraińskiego słowa hreczuszki, oznaczającego jednak nieco inny specjał, czyli placki z mąki gryczanej.

Co je wyróżnia

Z czasem przyjęła się nazwa racuszek lub racuch. Te niewielkie placki przygotowywano na bazie bardzo prostego ciasta z mąki, mleka (świeżego lub zsiadłego), jajek. Jako środka spulchniającego używano drożdży. To je do tej pory wyróżnia, bo do wielu "nowoczesnych" placków stosuje się proszek do pieczenia lub sodę. Dodatki do racuchów, jak jabłka czy śliwki, pojawiły się znacznie później. Racuchy są bardzo ważne w kuchni Podlasia. Tam podaje się je na zakończenie wigilijnej kolacji.

Każdy sobie poradzi

Racuchy to najprostsze placki, jakie można sobie wyobrazić. Dlatego zdobył też uznanie na wsiach. Przygotowywano je chętnie właśnie w okresie karnawału. To deser ściśle związany z tym okresem, bo smażony na tłuszczu, tak samo jak pączki czy faworki. Jednak jest znacznie prostszy do przygotowania. Puszyste, aromatyczne racuchy to dla ciebie jedno z kulinarnych wspomnień dzieciństwa? Usmaż je w karnawale według sprawdzonego, tradycyjnego przepisu.

Tradycyjne racuchy

Składniki:

  • 240 g mąki pszennej,
  • 120 ml mleka,
  • 30 g świeżych drożdży,
  • 3 jajka,
  • 1-2 łyżki cukru, do smaku,
  • 1 łyżka masła,
  • olej do smażenia,
  • sól,
  • cukier puder do posypania.

Sposób przygotowania:

  1. W misce rozkrusz drożdże, dodaj do nich ciepłe mleko, 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki i dokładnie wymieszaj, aż się rozpuszczą.
  2. Rozczyn odstaw na 15 minut, by drożdże mogły wyrosnąć.
  3. Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli.
  4. Stopniowo dodawaj żółtka oraz pozostały cukier, cały czas miksując.
  5. Do jajecznej masy dodaj rozczyn drożdżowy, roztopione masło i dokładnie wymieszaj. Na tym etapie możesz dorzucić również posiekane bakalie.
  6. Odstaw ciasto na godzinę do wyrośnięcia.
  7. Na patelni rozgrzej olej i wykładaj porcje masy.
  8. Smaż z obu stron, aż racuchy się zarumienią.
  9. Podawaj je z dużą ilością cukru pudru.
karnawałracuchyplacki

Wybrane dla Ciebie