Po tej zupie szybko dojdziesz do siebie. Wzmacnia i działa łagodząco na jelita
Przeziębienie, katar czy kaszel bardzo nas osłabia. Nawet kiedy wydaje ci się, że już możesz zapomnieć infekcji, musisz o siebie dbać, by szybciej odzyskać dobrą kondycję. Odpowiednia dieta jest wtedy na wagę złota.
Krupnik to dla wielu z nas znienawidzona zupa z przedszkola. Jednak warto odsunąć na bok swoje uprzedzenia. Zimą, a już zwłaszcza po chorobie, tę zupę powinno się jeść co najmniej raz w tygodniu. To jedna z najstarszych polskich zup, a cały czas jej działanie jest nie do przecenienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Francuska zupa cebulowa, po której zapłaczesz z wrażenia. Ciężko o lepszy przepis
Babciny sposób zawsze się sprawdza
Pewnie pamiętasz z dzieciństwa, że kiedy tylko zaczynało się przeziębienie, babcia gotowała krupnik. Serwowała go też na osłabienie po infekcji. Od pokoleń wiadomo, że ta zupa ma konkretne działanie wzmacniające. Znajduje się w niej białko, witaminy i minerały. Dostarcza błonnika, żelaza, miedzi, potasu oraz fosforu. Ma dużo witamin z grupy B i wyróżnia się wysoką dawką niacyny, która m.in. pomaga w usprawnieniu metabolizmu.
Jakiej użyć kaszy do krupniku?
Choć do krupniku można stosować różnego rodzaju kasze, po chorobie najlepiej używać tradycyjnie, jęczmiennej. Wyróżnia ją duża zawartość błonnika. Pomaga on w obniżaniu poziomu cholesterolu i stabilizuje poziom cukru we krwi, co sprawia, że dłużej nie czujemy głodu. Wspiera też proces oczyszczania jelit.
Krupnik można ugotować na różnym rodzajach mięsa, tradycyjnie na żeberkach i żołądkach. Jednak przy osłabieniu, korzystniej postawić na delikatniejszy bulion drobiowy. Przygotuj go na kurczaku lub indyku.
Stawia na nogi
Krupnik jest też daniem niskokalorycznym, a jednocześnie sycącym. Dodatkowo szybko wymiata złogi zalegające w jelitach. To bardzo ważne, bo jelita po chorobie często działają mniej sprawnie. Obciążony jest też układ trawienny, więc lekkie posiłki są jak najbardziej wskazane. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, gdy podczas infekcji trzeba było przyjmować antybiotyki.
Delikatny krupnik idealny po infekcji
Składniki:
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- pół selera,
- kawałek pora,
- 3–4 ziemniaki,
- 2 łyżki masła i odrobina oliwy,
- 2 litry wody,
- 800 g drobiu (skrzydełka, udka),
- sól i pieprz do smaku,
- 80 g kaszy jęczmiennej,
- kilka gałązek koperku lub natki pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Mięso zalej zimną wodą, dodaj ziarenka pieprzu. Doprowadź do wrzenia. Zbierz szumowiny.
- Marchewkę, pietruszkę i selera obierz, możesz zetrzeć na tarce i dodać do wywaru.
- Na końcu dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj około pół godziny.
- Kaszę przepłucz zimną wodą, a następnie dodaj do zupy.
- Gotuj krupnik, aż ziemniaki będą miękkie, a kasza napęcznieje.
- Pod koniec dopraw go solą i pieprzem.
- Podawaj z drobno pokrojonym koperkiem albo natką pietruszki.