Trzymaj się tych zasad, a kasza będzie sypka. Wyjdzie za każdym razem

Czasami nawet przez to rezygnujemy z przygotowywania kaszy. Kiedy jest zbita, a jej ziarenka trudno oddzielić nie smakuje tak dobrze i też wcale apetycznie się nie prezentuje na talerzu. Można tego uniknąć.

Każdą kaszę można ugotować na sypko
Każdą kaszę można ugotować na sypko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | © AtlasStudio

Jak uniknąć zbitej kaszy? Przede wszystkim zrezygnuj z tej w woreczkach. To zdecydowanie gorszy wybór z wielu powodów. Kasza luzem ma znacznie lepszą konsystencję i łatwiej ugotować ją idealnie na sypko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeszcze lepszy niż zwykła kasza. Kuskus perłowy z warzywami po prostu zachwyca

Najważniejsze zasady

Pierwszym krokiem w przygotowaniu kaszy na sypko jest właściwe przygotowanie ziaren. Wystarczy przepłukać je pod zimną wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. To pomoże uzyskać sypką konsystencję. Ważne są też proporcje wody do kaszy: zazwyczaj jedna szklanka kaszy na dwie szklanki wody zapewnia idealną sypkość. Jednak jeśli gotujesz jakiś rodzaj kaszy po raz pierwszy, sprawdź, co sugeruje producent na opakowaniu.

Nie będzie się sklejać

Tak przygotowaną kaszę gotuj w wodzie z odrobiną soli z odrobiną soli. Dodatek odrobiny masła, oleju czy oliwy zapobiegnie sklejaniu ziaren. Kaszę powinno się gotować pod pokrywką oraz na małej mocy palnika przez ok. 15 minut. Najlepiej jej nie mieszać. Kiedy jest już gotowa, warto zostawić ją jeszcze na kilka minut pod przykryciem, by wchłonęła resztki wody, co ma dobry wpływ na jej sypkość.

Przydadzą się zioła

Do kaszy można też dodawać przyprawy i zioła, które wzbogacą jej smak. W przypadku kaszy gryczanej sprawdzą się liście laurowe oraz ziele angielskie, ale można postawić na inne lubione zioła. W ten sposób można też wykorzystać nawet mocno powiędnięte zioła, na przykład koperek czy natkę.

Te rodzaje kaszy najłatwiej ugotować na sypko:

  • Kasza jęczmienna perłowa – grubsza odmiana kaszy jęczmiennej, jest bogata w minerały i błonnik.
  • Kasza gryczana – jej ziarna, łatwo się rozdzielają w trakcie gotowania, zawierają białko, magnez i błonnik.
  • Kasza jaglana – jest lekka i trzyma sypką strukturę, tylko trzeba dobrze ją wypłukać, najlepiej użyć wrzątku.
  • Kasza bulgur – po ugotowaniu powinna postać pod przykrywką kilka minut.


kaszagotowanieobiad

Wybrane dla Ciebie