Krem do tortu znowu się rozpływa? Szybko uratujesz go wg patentu Ani Starmach
Odwieczny dylemat przed każdymi urodzinami. Kupić tort czy zrobić go samodzielnie? Ryzyko powstania zakalca i problemy z kremem, który wypływa na boki – to zmora wielu, którzy podjęli rękawicę. Ania Starmach zna sposób na uratowanie rzadkiego kremu.
Na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku, ale podczas nakładania na biszkopt zaczyna wylewać się na boki. Nie popadaj w panikę. Krem budyniowy do tortu możesz jeszcze uratować, wybierając jeden z dwóch domowych trików Ani Starmach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego krem wychodzi za rzadki?
Jest kilka przyczyn nieudanego kremu do tortu. Może to być za mała ilość cukru lub zbyt wysoka temperatura. Jeśli budyń na krem był robiony domowym sposobem, może było za mało żółtek, a może masło nie było wystarczająco dobrze schłodzone?
Myślisz sobie, że cienka warstwa kremu też będzie ok, a potem żałujesz, bo tort nie smakuje tak, jak powinien. Nie wszystko stracone. Najpierw spróbuj włożyć krem do lodówki na 1-2 godziny. Sprawdź konsystencję. Jeśli to nie pomoże, wykorzystaj patent Ani Starmach.
Patent Ani Starmach na idealny krem do tortu
Pierwszą metodą, którą poleca Ania Starmach, jest dodanie do kremu niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej. Przesiewasz ją przez sito bezpośrednio do masy budyniowej i energicznie mieszasz, aby nie było grudek. Dodawaj mąkę stopniowo i sprawdzaj, czy już wystarczy. Krem musi być tak gęsty, żeby po odwróceniu miski do góry dnem nie spłynął na dół.
W ratowaniu kremu do tortu sprawdzi się także żelatyna. Rozpuść 1-2 łyżeczki żelatyny w niewielkiej ilości ciepłego mleka. Przestudź, ale uważaj, żeby nie stężała. Jeszcze płynną dodaj do kremu. Całość wymieszaj rózgą lub mikserem na niskich obrotach.
Mąka vs. żelatyna. Którą metodę wybrać?
Obydwa patenty Starmach są skuteczne. Mąka ziemniaczana to bezpieczny wybór dla wegetarian. Łatwiej jest ją także rozmieszać i istnieje mniejsze ryzyko powstania grudek.
Z kolei żelatyna to bardziej skuteczny stabilizator. Dzięki niej krem budyniowy szybko nabierze zwartej konsystencji. Jednak jej zastosowanie wymaga większej czujności. Jeśli żelatyna zastygnie przed dodaniem jej do kremu, trudno będzie uzyskać gładką strukturę. Trzeba także pamiętać o tym, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego, którego mogą nie akceptować osoby na diecie wegetariańskiej.