Krucha szarlotka napakowana jabłkami z 1948 roku. Dziś mało kto dodaje do ciasta ten składnik
Gdyby istniało muzeum starych przepisów kulinarnych, to receptura, o której dzisiaj porozmawiamy, z całą pewnością by tam trafiła. Skomponowany w 1948 roku przepis na szarlotkę to kawał kucharskiej historii, która uczy i... doskonale smakuje.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 11:45
Historia szarlotki jest zdecydowanie niezwykła. Geneza miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku, a nazwę zawdzięczamy przydomkowi, który nosiła Aleksandra Fiodorowna, żona cara Rosji Mikołaja I. To właśnie na cześć "Charlotty Pruskiej" powstało popularne dzisiaj ciasto z jabłkami, a pierwszym cukiernikiem, który je stworzył, miał być francuski cukiernik Marie-Antoine Carême, służący w pewnym momencie swojego życia na carskim dworze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie istnienia cukiernictwa bez szarlotki. Tradycja jej wypiekania nie zanikła ani na chwilę, chociaż receptury były wielokrotnie zmieniane i dopieszczane. Jeszcze w 1948 roku szarlotkę przygotowywano z dodatkiem smalcu, o czym świadczy przepis zawarty w wydanej tuż po wojnie książce "Ciasta, ciastka, ciasteczka". Poniżej prezentujemy pełną recepturę i polecamy ją wszystkim amatorom domowego cukiernictwa. Warto, bo ciasto wychodzi jednocześnie kruche i niezwykle soczyste.
Szarlotka według przepisu z 1948 roku
Składniki:
Ciasto:
- 350 g mąki pszennej,
- 150 g masła,
- 30 g smalcu,
- 1 jajko,
- 100 g cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1/2 opakowania cukru waniliowego (w oryginale: zapach).
Nadzienie:
- 750 g kwaśnych jabłek,
- 250 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia. Dodaj posiekane masło i smalec. Oddzielnie utrzyj jajko z cukrem i połącz zawartość obu misek. Wyrób ciasto.
- Jabłka obierz, umyj i poszatkuj. Podsyp cukrem i podsmaż.
- W międzyczasie 2/3 ciasta przełóż do wysmarowanej tłuszczem i podsypanej mąką formy. Piecz 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
- Ciepłą "marmoladę" z jabłek wyłóż do środka ciasta, a wierzch udekoruj cienkimi wałeczkami z reszty masy. Autor przepisu poleca jeszcze posmarować wierzch mieszanką mleka i cukru. Piecz do zarumienienia (kolejne 20-25 minut). Smacznego!