Lubisz wiśnie? Oto co się stanie z twoim ciałem, gdy będziesz je jadł
Wiśnie to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce. Są soczyste i świetnie pasują do ciast oraz przetworów. Zastanawialiście się jednak nad tym, jaki mają one wpływ na nasz organizm?
28.07.2023 | aktual.: 28.07.2023 10:16
Owoce mają mnóstwo wartości odżywczych, które od lat są badane przez naukowców. Mało kto wie, że pomaga zwalczyć różne dolegliwości oraz choroby. Są niskokaloryczne, zawierają błonnik oraz mnóstwo witamin i minerałów. O wspaniałych właściwościach wiśni opowiada dr Marek Skoczylas.
Co się stanie, gdy będziesz jeść wiśnie?
Dna moczanowa
Owoce niwelują specyficzny ból stawowy, który wiąże się z przebiegiem dny moczanowej. Mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, którym w tym przypadku przypisuje się ogromne znaczenie. Zmniejszają też ilość kwasu moczowego w organizmie, dzięki temu, że zawierają bardzo duże ilości polifenoli i flawonoidów. Pomagają wydalić ten związek wraz z moczem. Wiśnie mają także działanie przeciwzapalne.
Sen
Mają bardzo duże znaczenie dla jakości i długości snu, ułatwiają też zasypianie. Ogromne znaczenie ma tu tryptofan, który wspomaga produkcję serotoniny i melatoniny. Regularne picie soku z wiśni wydłuża czas snu i poprawia jego jakość. Zmniejsza też liczbę wybudzeń w ciągu nocy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku bezsenności.
Antyoksydant
Ważne, by spożywać dojrzałe owoce, gdyż takie zawierają najwięcej polifenoli i flawonoli.
Nowotwory
To zasługa działania antyoksydacyjnego. Antocyjany, które wymiatają wolne formy tlenu, mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe. O tym mówią liczne badania.
Regeneracja po treningu
Jeśli trenujesz, powinieneś sięgać po sok z wiśni. Okazuje się bowiem, że ma on ogromne znaczenie w procesie regeneracji mięśni. Owoce ograniczają również bóle mięśni po treningu i zwiększają wydajność ćwiczeń.
Nastrój
Wiśnie mogą ochronić nas przed stresem i poprawić nastrój. Co ciekawe, owoce zmniejszyły poziom lęków u badanych osób. Ponadto spadł poziom kortyzolu w ich moczu, a organizm wytworzył więcej serotoniny (o czym świadczy wzrost stężenia kwasu 5-hydroksyindolooctowego).
Patogeny
Roślina ma wpływ na niektóre bakterie i grzyby. Dzięki niej patogeny nie przyklejają się do szkliwa zębów. Oznacza to, że wiśnia chroni nas przed powstawaniem płytki nazębnej i próchnicą.