Najgorsze napoje na upały. Nie nawadniają i zawierają jedynie puste kalorie
Temperatury w ostatnich dniach zaskakują i sprawiają, że ciężko przetrwać dzień. Warto przypomnieć w tym gorącym czasie o nawodnieniu, które jest kluczowe dla naszego organizmu. Kiedy jest gorąco, szybciej się pocimy, tracimy więcej wody, a to może powodować odwodnienie, które jest dla nas szczególnie niebezpieczne. Co w takim razie pić, a czego unikać jak ognia w upalne dni? Przedstawiamy najgorsze napoje na upały.
27.06.2022 09:08
Najgorsze napoje na upały
Przede wszystkim alkohol, który w nadmiarze będzie miał działanie moczopędne. Dodatkowo nie sprawdzą się słodkie napoje gazowane, napoje energetyzujące czy soki owocowe, są to płyny z dużą ilością cukru. Mają działanie hipertoniczne. Tak to dość trudne słowo, ale oznacza to tyle, że słabo nawadniają nasz organizm. Dostarczają jedynie kalorii, są dobre na uzupełnienie braków energetycznych w organizmie po ciężkim treningu. Jeśli chodzi o herbatę i kawę, to w dużych ilościach będą mieć działanie moczopędne. Natomiast jej umiarkowana ilość nie wpłynie negatywnie na stan naszego nawodnienia.
Oznaki odwodnienia
Odwodnienie organizmu możemy zaobserwować w bardzo prosty sposób. Zaczynając od tego, że siedząc wieczorem na kanapie, doświadczymy bólu głowy. Nasze ciało będzie osłabione, będziemy mieć trudność z zaśnięciem, nasz apetyty się zmniejszy, a skóra stanie się bardzo sucha. Oprócz tych symptomów zauważymy na pewno zwiększone pragnienie i zmienione barwy moczu. Jeśli jest już ciemnożółta to znak, że dostarczyliśmy zbyt mało płynów.
Ile płynów powinniśmy wypijać?
Powinniśmy wypijać po 30-35 ml na każdy kilogram naszego ciała. Czyli jeśli ważymy 65 kilogramów, to potrzebujemy około 1,9-2,2 litra wody na dzień. W upalne dni powinniśmy to trochę zwiększyć. Najlepiej sięgnąć po takie potrawy jak chłodniki, dużą ilość owoców i warzyw lub przygotować domowy izotonik.
Co pić w upalne dni?
Podstawę powinna stanowić woda mineralna, dodatkowo możemy włączyć izotonik. Jest to płyny, które jeszcze lepiej nawadniają niż woda. Sprawdza się nie tylko u osób aktywnych, ale również amatorzy sportu mogę zyskać bardzo dużo. Napoje izotoniczne są szeroko dostępne w sklepach, jednak najczęściej zawierają one duże ilości cukru. Świetnym rozwiązaniem jest zrobienie domowego napoju izotonicznego.
Zobacz nasze przepisy na bezalkoholowe drinki dostępne na kanale YouTube: