Nie potrzebujesz mąki, jajek ani mleka. Pyszne naleśniki zrobisz z jednego składnika
Wegańskie przepisy, siłą rzeczy, muszą być pomysłowe. W ich przypadku w grę nie wchodzi jedynie wykluczenie mięsa, ale również każdego produktu pochodzenia zwierzęcego. Czy w takim razie w wegańskim menu naleśniki mają w ogóle rację bytu? Owszem. Przyrządzisz je tylko z jednego składnika i nie sięgniesz ani po jajka czy mleko, ani nawet po mąkę.
23.05.2023 | aktual.: 23.05.2023 19:13
Zdarzało nam się już pisać o patentach kulinarnych, dzięki którym przygotujesz naleśniki bez jajek. Ba, w prosty sposób możesz zastąpić też mleko. Przyszedł czas również na wykluczenie z przepisu na naleśniki mąki. Na to wszystko znaliśmy już metody łatwe, smaczne i ekonomiczne. Jednak pierwszy raz zdarza nam się przekazywać informację, że wystarczy jeden składnik, żeby zastąpić wszystkie te produkty jednocześnie.
Żeby osiągnąć taki efekt, wpierw należy się zagłębić w tajemniczą i niezwykle bujną kuchnię wegańską. Jeśli bowiem ktoś miał wymyślić recepturę na naleśniki bez użycia mleka, jajek i mąki, to musieli to być fani diety bezmięsnej. W tym momencie zastanawiasz się zapewne, co ma piernik do wiatraka, a dokładnie: co ma mąka do kuchni wegańskiej? Cóż, niby niewiele, chyba że do swoich naleśników używasz mąki ze świerszczy.
Sekretnym składnikiem, dzięki któremu powstają wspomniane naleśniki, jest czerwona soczewica. Przepis pochodzi z portalu stworzonego z myślą o diecie wegańskiej: weganka.com. Oto on.
Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy
Składniki:
- 100 g czerwonej soczewicy + woda do namoczenia
- 100 ml wody
- sól
Sposób przygotowania:
Soczewicę namocz w dużej ilości wody — najlepiej przez całą noc. Rano odlej cały płyn i dolej do soczewicy 100 ml świeżej wody. Dodaj też szczyptę soli. Całość dokładnie zmiksuj, używając do tego blendera ręcznego lub kielichowego. Powstała masa powinna być gładka i lekko gęsta.
Teraz przejdź już do doskonale ci znanej klasyki. Na patelni rozgrzej tłuszcz i nakładaj niewielką ilość ciasta. Naleśniki z czerwonej soczewicy smaż nieco dłużej niż klasyczne — po kilka minut na stronę. Autorka przepisu poleca podawać je z wędzonym tofu i sosem czosnkowym. Oczywiście wegańskim. Smacznego!