Naukowcy opracowali metodę gotowania idealnych jajek. Jak smakują te najlepsze?
Okazuje się, że gotowanie jajek to temat, który zajmuje nie tylko miłośników pożywnych śniadań. Nie mam na myśli również szefów kuchni. To zagadnienie wzięli pod lupę naukowcy z włoskiego uniwersytety w Neapolu. Ernesto Di Maio i jego współpracownicy odkryli sposób na ugotowanie idealnych jajek – takich z dobrze ściętym białkiem i kremowym żółtkiem. Analizy wykazały, że nie tylko smakują one najlepiej, ale też zawierają najwięcej wartości odżywczych.
Redakcja serwisu Newsweek.pl przytacza wyniki badań włoskich naukowców, opublikowane na łamach "Nature Communications Engineering". Akademicy do przygotowania jajek wykorzystali metodę tzw. gotowania okresowego. Co prawda, zaserwowanie śniadania z użyciem tego sposobu zajęłoby co najmniej 32 minuty. Jednak trzeba przyznać, że wyniki badania robią wrażenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Keto gniazdka z cukinii to pyszny przepis na śniadanie. Pyszna odmiana od zwykłych kanapek
Jak smakują jajka gotowane naprzemiennie?
Jajka ugotowane specjalną "naukową" metodą podano do degustacji 8 osobom wraz z innymi jajkami ugotowanymi w tradycyjny sposób – na twardo, na miękko i metodą sous vide (długie gotowanie w niskiej temperaturze). Emilia Di Lorenzo, współautorka badania, jest zachwycona konsystencją otrzymanego żółtka:
"Można je niemal rozsmarować" — mówi w publikacji dla brytyjskiego czasopisma (za newsweek.pl).
Setki prób, analiz i obliczeń naukowców dały w rezultacie jajko, którego konsystencja białka była zbliżona do tej w jajku ugotowanym na miękko, a żółtko przypominało efekt działania metody sous vide.
Jajka gotowane przez 32 minuty
Naukowcy doszli do wyżej opisanego rezultatu w następujący sposób – wielokrotnie przenosili jajka pomiędzy dwoma naczyniami. W jednym były wrzątek – czyli woda o temperaturze 100 stopni Celsjusza, a w drugim ciepła woda o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Co 2 minuty przenoszono jajka w koszyku pomiędzy wrzątkiem a letnią wodą. Ten cykl powtarzano 8 razy.
Okresowo podgrzewane i chłodzone białko w końcu całkowicie tężało, a żółtko gotowało się w stałej temperaturze, co pozwoliło na uzyskanie konsystencji kremu.
Wpływ gotowania na wartości odżywcze jajka
Jajka ugotowane tą metodą zachowywały pełnię wartości odżywczych. Do tej pory uważano, że w miarę upływu czasu gotowania, zmniejszają się wartości odżywcze jajek. Jednak okazuje się, że kluczowy jest nie tylko czas, ale także temperatura obróbki termicznej. Cykliczne schładzanie jajek pozwoliło zachować wszystko, co najcenniejsze w żółtku, także lecytynę, która hamuje wchłanianie cholesterolu.
O tym, że nie tylko żółtko, ale również białko zawiera wartościowe substancje, przeczytasz w artykule o tym, jaki element jajka jest zdrowszy.