Ocet jabłkowy pomoże schudnąć? Tak, ale musisz znać tę zasadę
Ocet jabłkowy świetnie wspomaga odchudzanie. Naturalny produkt jest bezpieczny, ale nie powinniśmy przesadzać z jego ilością. Przy spożywaniu trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.
18.08.2023 15:11
Czy ocet jabłkowy odchudza? Wydaje się, że tak, chociaż tak naprawdę przez długi czas nie było na to zbyt wielu dowodów naukowych. To zagadnienie sprawdzić postanowili sprawdzić eksperci, którzy opublikowali wyniki swoich badań na łamach serwisu "Prevention".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu? Naukowcy nie pozostawiają złudzeń
Jeśli mówimy o badaniach, powinniśmy przytoczyć to, które zostało opublikowane w "Journal of Functional Foods". Grupę badawczą stanowiło tylko 39 osób (patrząc na liczbę ludności na świecie próba ta jest znikoma). Osoby badane spożywały po jednej łyżeczce octu jabłkowego. Schudli oni więcej niż grupa kontrolna. W innym badaniu brało udział 155 osób. Przez 12 tygodni piły one po łyżeczce lub dwóch soku jabłkowego na czczo. Wyniki opublikowano na łamach "Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry". Jakie były wnioski? Osoby, które spożywały dwie łyżeczki octu jabłkowego schudły więcej. Badania te, zdaniem ekspertów, nie są rozstrzygające, ale mają bardzo duże znaczenie.
Jedyne, czego możemy być pewni, jest fakt, iż ocet jabłkowy stabilizuje poziom cukru we krwi po zjedzeniu posiłku. Nie wiadomo jednak, jaka jest przyczyna. Jedna teoria mówi o tym, że składniki produktu zakłócają wchłanianie skrobi przez organizm. Dzięki temu cukier nie skacze aż tak bardzo i mamy mniejszą ochotę na sięgnięcie po jakąś przekąskę. Pochłaniamy więc o wiele mniej kalorii.
Jak pić ocet jabłkowy, by zrzucić nadprogramowe kilogramy?
Musimy pamiętać, że produkt jest bardzo kwaśny i nie powinniśmy go pić tak samo jak coli, czy soku pomarańczowego. Jeśli to zrobimy, będziemy zmagać się z różnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ocet jabłkowy poparzy nam przełyk i żołądek, a do tego zniszczy szkliwo na zębach. Co więc najlepiej zrobić? Możemy zrobić z niego ciekawy dressing do sałatek lub marynatę do warzyw. Świetnie będzie się komponował z dobrym olejem i przyprawami.
Maksymalnie możemy spożywać dwie łyżeczki octu jabłkowego dziennie. Najlepszy będzie produkt niefiltrowany, gdyż zawiera białka, pektyny i bakterie octowe. Te składniki chronią naczynia krwionośne przed miażdżycą.