Ogórki są mętne i gazują przy otwieraniu? Przy kiszeniu popełniłeś duży błąd
26.07.2023 09:15, aktual.: 26.07.2023 10:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twoje ogórki kiszone nie wyglądają zbyt dobrze? Są mętne i gazują, a ty nie masz pojęcia, co się stało? Przeczytaj artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne.
Chyba zgodzisz się ze mną, że najbardziej popularnym dodatkiem do chrupiącego schabowego i gotowanych ziemniaków w naszym kraju są ogórki kiszone. Jest to po prostu kultowe i nierozłączne trio. I to właśnie na smacznym dodatku w kiszonej wersji chciałabym się dzisiaj skupić. Jak się okazuje, wiele osób ma niemałą zagwozdkę z ich udziałem.
Ale od początku. Ogórki kiszone oczywiście możemy kupić w każdym markecie. Jednocześnie nie brakuje domów, w których robi się domowe przetwory, w tym też kisi się ogórki. Również ja zaliczam się do tego grona i co roku przygotowuję małe zapasy, podobnie jak wcześniej robiły to moja mama oraz babcia. I wszystko wydaje się proste, do momentu, aż po otwarciu ogórków kiszonych twoim oczom ukazuje się mętna woda. To jednak nie koniec, bo ogórki często też lekko gazują. Czy takie ogórki można w ogóle jeść, a może są zepsute i do niczego się nie nadają?
Ogórki kiszone — co oznacza mętna woda w słoiku?
Jeśli po otwarciu słoika, twoją uwagę przykuł dziwny kolor wody, nie musisz się obawiać. Biała, wręcz mętna barwa ma związek z procesem fermentacji. A dokładniej chodzi tu o działania bakterii. Jest to w 100 proc. normalne i naturalne zjawisko.
Twoją czujność powinien wzbudzić natomiast gruby i włochaty nalot na wierzchu słoika. Ma on też biały kolor, ale jednocześnie może mieć też szarobure przebarwienia. Niestety w tym przypadku należy od razu zrezygnować z jedzenia kiszonych ogórków. Co więcej, jak najszybciej się ich pozbądź. Dlaczego? Otóż ten mało apetyczny kożuch na wierzchu to nic innego jak rozwijająca się pleśń.
Czy można jeść syczące ogórki?
Druga kwestia, która wzbudza pewne konsternacje, to zjawisko związane z syczeniem ogórków po ich otwarciu. I tu na wstępnie należy podkreślić jedną bardzo ważną kwestię. Jest to jak najbardziej naturalny proces, o ile nie jest zbyt nasilony. Zjawisko w takiej postaci również wiąże się z procesem fermentacji.
Co w takim razie powinno wzbudzić twoją czujność? Jeśli ogórki będą bardzo mocno gazować, a do tego na wierzchu zawartości słoika zobaczysz charakterystyczną pianę, lepiej ich nie jedz. Oba zjawiska to dowód na to, że podczas kiszenia ogórków coś poszło nie tak. I w tym konkretnym przypadku możesz upatrywać się dwóch błędów, które najlepiej wyeliminować w przyszłości. Po pierwsze, mogłeś użyć nieszczelnej zakrętki lub nie przyłożyłeś się zbytnio do zakręcenia słoika. Po drugie, do takich sytuacji może dochodzić wtedy, kiedy do słoika z dodatkami wlałeś zbyt dużą ilością wody. Zalewa z ogórków nie powinna mieć kontaktu z wieczkiem.
Zanim się pożegnamy, koniecznie przeczytaj też ten artykuł: Ogórki kiszone wyjdą miękkie, jak purchawki. Nie popełniaj tych popularnych błędów