NewsyPodwyżki cen warzyw i owoców w 2023 roku. Zapłacimy jeszcze więcej

Podwyżki cen warzyw i owoców w 2023 roku. Zapłacimy jeszcze więcej

Podwyżki cen warzyw i owoców- Pyszności/ źródło: Canva
Podwyżki cen warzyw i owoców- Pyszności/ źródło: Canva
Ewa
20.01.2023 19:00

W 2023 roku czekają nas kolejne podwyżki cen warzyw i owoców. Za popularne produkty zapłacimy krocie. Eksperci nie pozostawiają cienia złudzeń.

Inflacja nieco zwolniła, ale ceny w sklepach dalej pozostają wysokie. Podwyżki boleśnie dały nam się odczuć w każdej sferze życia. Ceny żywności w sklepach potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Prognozy na ten rok nie są zbyt optymistyczne.

Podwyżki cen warzyw i owoców

Eksperci nie pozostawiają złudzeń - ceny będą miały wyraźny charakter wzrostowy. O fatalnych prognozach mówią piekarze, cukiernicy, restauratorzy czy producenci mięsa i nabiału. Podwyżki nie ominą również owoców i warzyw. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby na naszych talerza dziennie lądowało minimum 400 gramów warzyw i owoców. Przy tak wysokich cenach może stać się to problematyczne. Żywność przetworzona, słabej jakości, jest najczęściej również bardzo tania.

Podwyżki cen warzyw i owoców- Pyszności/ źródło: Canva
Podwyżki cen warzyw i owoców- Pyszności/ źródło: Canva

Zgodnie z wynikowym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego, produkcję warzyw gruntowych w 2022 roku wyliczono na ponad 3,9 mln t, tj. na poziomie ok. 3% wyższym w porównaniu ze zbiorami roku ubiegłego. Także zbiory owoców są wyższe niż w ubiegłym roku - z sadów ponad 4,7 mln t, czyli o ok. 6% więcej, z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych ok. 589 tys. t, tj. 4% więcej.

Na uprawy w głównej mierze wpływają warunki pogodowe, jak łagodna wiosna bez przymrozków, dość chłodne początki wiosny opóźniły i wydłużyły z kolei siew warzyw. Zmienność temperatur wpłynęła na wilgotność gleb.

Skąd biorą się podwyżki?

Postęp technologiczny jest tak duży, że rolnicy mają coraz więcej narzędzi, które umożliwiają zapanowanie nad skutkami niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak to rosnące koszty prądu, gazu i pracowników sprawiają, że warzywa i owoce będą jeszcze droższe. Z tego też powodu najdroższe mogą być warzywa szklarniowe, których produkcja pochłania najwięcej energii. Eksperci ostrzegają, że spowoduje to zmniejszenie produkcji, a tym samym dostępności takich warzyw poza sezonem. Scenariusz, w którym za pomidory zapłacimy zimą nawet 80 zł za kilogram, wcale nie jest tak surrealistyczny, jak mogłoby się wydawać.

Przepis na kokosowe ciasto bez pieczenia znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także