Nie pomijaj tej czynności przed obraniem bananów. Skutki mogą być bardzo przykre
Dla jednych to nawyk, kolejni dziwią się, słysząc o takiej praktyce. Warto jednak wiedzieć, że może ona uchronić przed przenoszeniem zanieczyszczeń i chorobotwórczych mikrobów nie tylko w przypadku bananów, ale każdego innego owocu.
05.05.2024 | aktual.: 05.05.2024 18:28
A mowa o myciu skórki banana. I mimo że zdejmujemy ją przed zjedzeniem miąższu, jej dokładnie umycie ma swoje uzasadnienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego powinno się myć skórkę banana przed spożyciem?
Ogólna zasada jest taka, żeby myć wszystkie warzywa i owoce przed spożyciem. To zalecenie ma zastosowanie nawet wtedy, gdy planujemy obrać owoc czy warzywo ze skórki. Praktyka ta związana jest z bezpieczeństwem żywności, której głównym celem jest zredukowanie ryzyka przeniesienia brudu lub mikrobów obecnych na skórce na miąższ owocu, który następnie spożywamy. Chcąc nie chcąc, obierając banana, dotykamy jego miąższu dłońmi, które też mają styczność ze skórką owocu. A na niej znajduje się sporo zanieczyszczeń.
To nie tylko brud, ale też chorobotwórcze mikroby oraz pozostałości po konserwantach czy pestycydach. Mimo że te substancje nie są w stanie przeniknąć przez skórkę do wnętrza owocu, to jednak jeśli nie myjemy skórki, przenosimy te zanieczyszczenia na nasze dłonie, sztućce i inne przedmioty, które następnie mogą trafić do naszych ust. Co więcej, jeśli obok bananów umieścimy owoce o jadalnej skórce, takie jak jabłka czy pomidory, możemy nieświadomie przyczynić się do przeniesienia na nie patogenów i zanieczyszczeń z nieumytej skórki banana.
Zobacz także
Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?
W przypadku świeżych owoców i warzyw, takich jak jabłka, gruszki czy śliwki, wystarczy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu zredukujemy liczbę ewentualnych mikroorganizmów, które mogą znajdować się na ich powierzchni. Jeśli chodzi o owoce cytrusowe, takie jak cytryny, limonki, grejpfruty czy pomarańcze, warto je umyć ciepłą wodą, używając do tego płynu do mycia naczyń i szczoteczki. Następnie warto je dodatkowo sparzyć wrzątkiem, aby zabić ewentualne bakterie.
Co do bananów, do umycia ich skórki wystarczy bieżąca woda. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować detergentów czy innych produktów na bazie chemii. Środki te mogą przeniknąć do wnętrza owocu i tym samym spowodować poważne zatrucie. Jeżeli chcesz dokładnie oczyścić skórkę, możesz zafundować owocom kilkuminutową kąpiel. Najpierw umieść je w roztworze kwaśnym, przygotowanym z 1 litra wody i pół szklanki octu. Następnie umieść je w roztworze zasadowym, przygotowanym z 1 litra wody i 1 czubatej łyżki sody. Po takim zabiegu wystarczy opłukać banany pod bieżącą wodą.