Sprawdzili, co znajduje się w przyprawie sprzedawanej w znanych sklepach. Okropieństwo
Co znajduje się w papryce mielonej? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć niemiecki magazyn konsumencki "Öko-Test". Spośród 33 badanych przypraw, wskazano 13 tak mocno zanieczyszczonych pozostałościami różnych pestycydów, że nie przeszły testu nawet jako "słabe" lub "niewystarczające".
04.05.2024 19:13
Mimo że badania dotyczyły rynku niemieckiego, to sieci handlowe, których produkty zostały poddane analizie, są obecne również w Polsce, np. Kaufland, Aldi czy Lidl. W materiale "Öko-Test" można przeczytać, że wśród pestycydów wykrytych w przyprawach znajdują się również te, których stosowanie jest zakazane w UE. Dobra wiadomość jest taka, że blisko połowa, czyli 15 przypraw otrzymało ocenę "bardzo dobrą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Test papryki w proszku. "Nie powinny trafić do sklepów"
"Öko-Test" wyjaśnia we wstępie, że papryka mielona to jedna z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami przypraw, co w ostatnich latach wielokrotnie wykazywały oficjalne inspekcje monitoringu żywności. Nie najlepiej wypadły też wyniki badań przeprowadzonych w ramach testu niemieckiego magazynu konsumenckiego.
13 produktów spośród 33 otrzymało ocenę "niedostateczną", a to ze względu na ekstremalne i wielokrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia niedozwolonych środków. Zdaniem autorów materiału wskazanych 13 produktów oraz pięć innych z niepewnym pomiarem nie powinno trafić do sklepu. Natomiast jeden z nich, niechlubny rekordzista, zawierał aż 23 różne pestycydy naraz. Skąd taki koktajl pestycydowy w znanej przyprawie? Podczas produkcji papryki w proszku nierzadko miesza się surowce z różnych regionów uprawy (np. Chin i Brazylii).
Koktajle pestycydów w papryce w proszku
W mielonej papryce wykryto nadmierne pozostałości m.in. glufosynatu - herbicydu, którego stosowanie jest zakazane w Unii Europejskiej. Europejska Agencja Chemikaliów ECHA klasyfikuje tę substancję jako działającą szkodliwie na rozrodczość w kategorii 1B, a więc może wpływać na płodność człowieka i działać szkodliwie na nienarodzone dziecko.
"Ale glufosynat to tylko wierzchołek góry lodowej w tym teście" - wskazują autorzy badania. "W dwóch przypadkach przekroczona została wartość graniczna dla regulatora wzrostu - mepikwatu (...) Niektóre ze znalezionych pestycydów są również zakazane w UE, na przykład wysoce toksyczna dla pszczół i prawdopodobnie rakotwórcza bifentryna".
Co istotne, test udowodnił również, że uprawa papryki bez pestycydów jest możliwa. W prawie połowie badanych próbek przypraw nie znaleziono obecności pestycydów lub wykryto jeden, ale w niskim stężeniu śladowym. Tym samym 15 z 33 produktów uzyskało ocenę "bardzo dobrą".
Źródło: oekotest.de