NewsyPrzestań używać tej soli, bo jest toksyczna dla organizmu. Ekspertka bije na alarm

Przestań używać tej soli, bo jest toksyczna dla organizmu. Ekspertka bije na alarm

Sól to must have w naszej kuchni. Używamy jej niemalże do każdej potrawy - w końcu poprawia smak dań i dzięki niej intensywniej czujemy pozostałe przyprawy. Niestety, ten nawyk wcale nie jest zdrowy. Zwłaszcza, gdy w soli znajduje się okropny dodatek do żywności, który kryje się pod kodem E536. Żelazocyjanek potasu to szkodliwy dla naszego organizmu antyzbrylacz.

Sól w solniczce na stole, obok widelca
Sól w solniczce na stole, obok widelca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.09.2023 12:18

Żelazocyjanek potasu to jeden z najgorszych i najbardziej szkodliwych dodatków do żywności. Dietetycy ostrzegają przed spożywaniem tego emulgatora. Jedna z nich, Iwona Wierzbicka (z pogotowia dietetycznego) na swoich mediach społecznościowych napisała:

"Używa się go do produkcji kolorowych pigmentów (chodzi o farby przemysłowe), a w przemyśle spożywczym funkcjonuje jako antyzbrylacz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sól zawiera szkodliwy dodatek do żywności

Nadmierne spożywanie soli kuchennej może doprowadzić, że doprowadzimy nasz organizm do ruiny. E365, gdy trafi już do żołądka, rozkłada się na cyjanowodór, który ma toksyczny wpływ na nasze funkcjonowanie. Cyjanowodór blokuje oddychanie na poziomie komórkowym, co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Najbardziej narażone jest serce i mózg. Objawy zatrucia nie są przyjemne. Należą do nich:

  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • bóle,
  • zaburzenia świadomości,
  • osłabienie,
  • wymioty,
  • siny lub różowy kolor skóry.

Powinniśmy znacznie ograniczyć lub wyrzucić sól ze swojej diety

Na szczęście możemy ów proces odwrócić. Należy zrobić tylko jedną rzecz. Może być ona trudna dla wszystkich fanów solenia potraw. Chodzi o zmianę nawyków żywieniowych i znaczne ograniczenie (a czasem nawet usunięcie) soli w diecie. Podczas zakupów powinniśmy dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, czy nie ma na nich dodatku E36.

"Zawsze czytaj etykiety soli i nigdy nie kupuj tej z dodatkiem antyzbrylacza" - ostrzega dietetyczka na swoim Instagramie.

W jakich produktach znajdziemy antyzbrylacz? W niektórych rodzajach soli (uwzględnione jest to na etykiecie), szczególnie w popularnej soli kuchennej. Oprócz tego znajduje się w kwasku cytrynowym i jest wykorzystywany do procesów uszlachetniania wina. Musimy więc uważać na to, co jemy i co kupujemy. E536 nie znajdziemy w soli kamiennej i himalajskiej.

Sól
Sól© Rawpixel
Wybrane dla Ciebie