Przywiozłem przepis ze Szwecji. Rozgrzewa tak, że już po pierwszej łyżce zakręcam kaloryfery
Jeśli aktualny mróz tobie również daje w kość, poczęstuj się śmiało poniższym przepisem. Tak rozgrzewającej zupy jak hernekeitto ze świecą szukać. Lecz czy jej właściwości mogłyby być inne, skoro pochodzi ona prosto z mroźnej krainy reniferów?
10.01.2024 | aktual.: 10.01.2024 10:12
Lubię powtarzać, że co kraj, to kulinarny obyczaj. Nie wierzysz? Wystarczy przeczytać o tym, jak wielkie różnice dzielą nas podczas niedawno obchodzonych świąt Bożego Narodzenia. Tak, to właśnie w takich momentach dowiadujemy się tego, jak bardzo różnorodny jest świat. I dobrze!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podstawą kuchennych konwenansów bywa historia, tradycja, dostępność regionalnych produktów, a czasem nawet... klimat. Badania potwierdzają to, że ludność zamieszkująca regiony tropikalne od zawsze spożywała więcej ostrych przypraw (gdyż chronią one przed infekcjami), niż te społeczności, których klimat można uznać za nieco łagodniejszy. Według tej samej logiki mieszkańcy mroźnych krain — na przykład Szwecji — powinni gotować tak, żeby się rozgrzać. Zupa Hernekeitto to niejako potwierdza.
Hernekeitto to tradycyjna szwedzka zupa z grochu. Spożywana w całej Skandynawii potrawa to mocny kontratak na mrozy — i właśnie w tym celu zamierzam ją zastosować. Oczywiście nie znaczy to, że hernekeitto nie jest też smaczna. Ale o tym przekonasz się, gdy już jej spróbujesz!
Szwedzka zupa hernekeitto
Składniki:
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 400 g nasion grochu,
- 200 g boczku wędzonego bez kości,
- masło klarowane,
- 2 marchewki,
- 4 ziemniaki,
- 300 g kiełbasy,
- kwaśna śmietana,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilka listków laurowych,
Sposób przygotowania:
- Cebulę i czosnek drobno posiekaj, a boczek wędzony — w paski. Teraz podsmaż te składniki na niewielkiej ilości masła klarowanego. Zrób to w garnku o grubym dnie.
- Teraz dodaj do tych produktów groch, listki laurowe i ziele angielskie. Całość zalej około 2 litrami wody.
- Gotuj 35 minut. W tym czasie obierz i pokrój w półplastry marchewkę, a kiełbasę i ziemniaki w kostkę.
- Dodaj warzywa do zupy. Gotuj kolejne 15-20 minut. Na koniec dorzuć również kiełbasę.
- Zupę dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Zabiel śmietaną i posyp posiekaną natką pietruszki. Smacznego!