Jak dobrać mąkę do dania, czyli rożne rodzaje mąki
Na rynku można znaleźć różne rodzaje mąki, dlatego dziś chciałabym Ci pokazać, jak dobierać odpowiedni typ do konkretnego dania.
14.05.2019 | aktual.: 16.05.2019 12:23
Ta wiedza z pewnością się przyda, dlatego od razu zabieramy się do działania!
#1 Mąka pszenna typu 400 i 450 - tortowa
Ten rodzaj mąki jest najlżejszy ze wszystkich dostępnych na rynku. Ze względu na swoją lekkość, mąka ta nadaje się świetnie do wypieków biszkoptów, tortów, babek i naleśników!
#2 Mąka pszenna typu 500 - poznańska, wrocławska i krupczatka
Mąka typu 500 ma już nieco więcej zastosowań, niż jej poprzedniczka. Wśród tych najważniejszych wyliczyć należy: poznańska (pizza i różnego rodzaju kluski, knedle), wrocławska (ciasto francuskie i naleśniki) oraz krupczatka (makarony oraz ciasta kruche).
#3 Mąka pszenna typu 550 i 650
Te rodzaje mąki sprawdzą się świetnie w przypadku cięższych wypieków, zagęszczania sosu i robienia zasmażki. Typ 550 - mąka luksusowa nada się do produkcji ciast drożdżowych, pączków oraz racuchów. Z kolei typ 650 przyda się przy pracy nad bułkami, piernikami oraz miodownikami.
#4 Mąka pszenna typu 750 (chlebowa), 1800 (graham), 200 (razowa) i 300 (mąka z pełnego przemiału)
Mąki te świetnie sprawdzą się jako baza do wypieków bułeczek i chleba. Co więcej, lepiej nie wykorzystuj ich do wypieków ciast.
#5 Mąka żytnia
Mąka ta charakteryzuje się szarym kolorem oraz otrębami w swoim składzie. Najlepiej stosować ją do wypieków chleba i bułek, jak i przygotowania zakwasu na domowy żurek.
#6 Mąka kukurydziana
Mąka ta nie zawiera glutenu. Co więcej, nada Twoim daniom słodkawy posmak i dodatkową puszystość. Zaleca się stosować ją przy produkcji tortilli, zagęszczeniu zup i sosów, wypiekach chleba i ciast, czy podczas robienia naleśników.
#7 Mąka orkiszowa
Ten rodzaj mąki zalecany jest przede wszystkim diabetykom, gdyż ma ona wpływ na stabilizację poziomu cukru we krwi. Przy jej pomocy zrobisz pierogi, upieczesz domowy chleb i przygotujesz pyszne ciasto.