Świąteczne krokiety z grzybami i kapustą. Wyróżnia je jeden nietypowy składnik
Dziś przygotowaliśmy dla Was świąteczne krokiety z grzybami i kapustą kiszoną. Obok takiej kombinacji smakowej nie da przejść się obojętnie!
17.12.2021 | aktual.: 17.12.2021 09:21
Krokiety z kapustą i grzybami
Krokiety z kapustą i grzybami to jedno z dań, bez których nie wyobrażamy sobie wigilijnej kolacji. Każdy w naszej rodzinie czeka na nie cały rok. Świetnie smakują jako chrupiący dodatek do aromatycznego barszczu, a kiszona kapusta komponuje się znakomicie z suszonymi grzybami.
Postanowiliśmy nieco podrasować znany wszystkim przepis i stworzyć ciasto na naleśniki, którym zaskoczysz swoich gości. Wyjątkowy smak podkreśla w nim kultowy Majonez Kielecki.
Naleśniki z dodatkiem majonezu są lekkie i nie wysychają tak łatwo, jak klasycznie przygotowane placki. Dzięki temu sprawdzą się idealnie do przygotowania krokietów. Koniecznie musisz wypróbować ten patent!
Zobacz także
Składniki
Naleśniki
- 2 jajka
- 1/2 szklanki mleka
- 3/4 szklanki wody gazowanej
- 3 łyżki Majonezu Kieleckiego
- 1 szklanka mąki pszennej
Farsz
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 1 łyżeczka kminku całego
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego
- 2-3 liście laurowe
- 1 cebula
- 40 g suszonych grzybów (namoczonych)
- 800 g kapusty kiszonej z marchewką
- 200 ml wody z namoczonych grzybów
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka pieprzu
Panierka
- 3 jajka
- 1,5 szklanki bułki tartej
Ciasto na naleśniki
Pracę nad dzisiejszym przepisem rozpoczynamy od przygotowania ciasta na naleśniki na bazie majonezu.
W tym celu połącz w dużej misce jajka, mleko, wodę gazowaną sól oraz Majonez Kielecki. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki przy pomocy kuchennej rózgi. Woda gazowana nadaje lekkości naleśnikom, a Majonez Kielecki sprawia, że są miękkie i łatwe w składaniu.
Kiedy już uzyskasz mieszankę o idealnej konsystencji, dodaj do miski przesianą przez sitko mąkę pszenną. Ponownie dokładnie wymieszaj, po czym odstaw powstałe ciasto na naleśniki na minimum 20 minut.
Dopiero teraz możesz przejść do kolejnego punktu przepisu.
Farsz
Czas przygotować farsz do naszych świątecznych krokietów, w których pojawi się zarówno kiszona kapusta, jak i grzyby.
Aby zrobić pyszny farsz, musisz wstępnie przygotować składniki. Po pierwsze, przesyp kiszoną kapustę z marchewką do garnka i gotuj ją ok. 20 minut. Po drugie, zalej wrzątkiem suszone grzyby i odstaw je na 30 minut. Po odcedzeniu grzybów, zachowaj wodę, która przyda się nam jeszcze do przepisu. Na koniec posiekaj drobno zarówno kapustę, jak i grzyby.
W dużym garnku na palniku połącz olej roślinny, kminek, ziele angielskie oraz liście laurowe. Dokładnie przemieszaj zawartość naczynia, po czym dodaj do niego drobno posiekaną cebulę. Kiedy warzywo zacznie się już rumienić, wrzuć do garnka namoczone grzyby.
Kminek ma zbawienne działanie, bo pomaga w trawieniu ciężkich potraw, dlatego warto dodawać go do dań z kapustą. Jeśli jednak nie lubisz jego smaku, to możesz pominąć ten krok.
Po kilku minutach dodaj do garnka również ugotowaną i posiekaną kapustę kiszoną z marchewką. Dokładnie wymieszaj składniki przy pomocy drewnianej łyżki, po czym dodaj wodę z namoczonych grzybów, którą wcześniej zachowałaś. Powstałą mieszankę dopraw do smaku solą oraz pieprzem. I to wszystko!
Złożenie i podanie krokietów
Ciasto na naleśniki i farsz mamy już gotowe, czas złożyć nasze krokiety.
Aby to zrobić, na rozgrzanej patelni rozprowadź odrobinę oleju, po czym przelej część ciasta naleśnikowego. Smaż naleśniki po 3-4 minuty na każdej stronie. Naleśniki mają mieć piękny, złocisty kolor. Nie musisz za każdym razem natłuszczać patelni - rób to tylko wtedy, gdy naleśniki zaczną przywierać. Pamiętaj, żeby poczekać, aż patelnia naprawdę mocno się rozgrzeje. Dzięki temu nawet pierwszy naleśnik wyjdzie Ci idealny.
Kiedy naleśniki będą już gotowe, umieść je na blacie kuchennym. W centralnej części każdego placka ułóż po 2 łyżki farszu na bazie kapusty i grzybów. Nie rozprowadzaj go po naleśniku, bo później możesz mieć problem z dobrym złożeniem. Za duża ilość farszu sprawi, że naleśnik może popękać.
Na koniec złóż wystające końcówki do środka. Następnie obtocz każdego krokieta w roztrzepanych jajkach i bułce tartej.
Na palniku ustaw patelnię z olejem. Po chwili dodaj krokiety i smaż je przez kilka minut na każdej stronie. Złociste krokiety przełóż na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar oleju.
I to wszystko! Świąteczne krokiety są już gotowe. Możesz serwować je zarówno solo, jak i ze świątecznym barszczykiem. Twoi bliscy na pewno będą zachwyceni!
Jak sama widzisz, przygotowanie pysznych krokietów w świątecznym klimacie wcale nie musi być trudne. Z naszym przepisem zrobisz je w prosty i szybki sposób. Co więcej, Twoi bliscy na pewno poproszą Cię o recepturę, jak je przygotować.