Szmaragd to popisowe ciasto teściowej. Zawsze robi dużą blachę, a i tak szybko znika
Prawda, że to ciasto prezentuje się nad wyraz okazale? Jeśli i ty tak uważasz, to przepis na nie powinien cię zainteresować. To naprawdę nic trudnego, a wszyscy goście rzucają się na wypiek jak wygłodniałe wilki. Proszę państwa, oto ono: kulinarne złoto i efekt niezwykłej kreatywności kucharskiej: ciasto szmaragd.
07.05.2024 08:04
Moja teściowa jest mistrzynią nie tylko w przyrządzaniu ciast, ale również w efektywnym wyszukiwaniu najciekawszych przepisów w całym internecie. Jakiś czas temu wyspecjalizowała się w nowym wypieku, którego tajemnicza nazwa — szmaragd — zainteresowała mnie nie mniej, niż jego smak. Kremowo-zielone wnętrze i kakaowy wierzch skomponowały się w doskonałe połączenie: wizualne i smakowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak już wspomniałem, teściowa jest bardzo skuteczną detektywką, przed którą żadna dobra receptura nie pozostanie w ukryciu. Serwowane przez nią ciasto szmaragd okazało się inspiracją od Heni Foks, jednej z moich ulubionych twórczyń kulinarnych na YouTube. Przepis udało mi się odnaleźć, a teraz, z należytym szacunkiem, przekazuję go tobie. Powodzenia!
Ciasto szmaragd
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 3 jajka,
- 100 g rozpuszczonego masła,
- ½ szklanki cukru,
- ½ szklanki mleka,
- 2 łyżki kakao,
- ½ szklanki oleju.
Aksamitny krem:
- 200 ml śmietanki 30 proc.,
- 1 kg sera z wiaderka,
- ¾ szklanki cukru,
- 5 zielonych galaretek.
Sposób przygotowania:
- Jajka ucieram z cukrem i odrobiną soli. Wsypuję kakao, dodaję stopione masło, wlewam mleko i olej. Wszystko wyrabiam na jednolite ciasto. Następnie wsypuję mąkę i proszek do pieczenia i ponownie dbam o poprawne połączenie składników.
- Przygotowaną w ten sposób masę wylewam do formy do pieczenia (wykładam ją wcześniej papierem do pieczenia). Wyrównuję szpatułką, piekę 30 minut w 170 stopniach. Z upieczonego blatu ucinam wierzch.
- 3 galaretki mieszam ze szklanką gorącej wody, a następnie miksuję z twarogiem. Pozostałe galaretki wyrabiam w 2 szklankach wody i czekam, aż zgęstnieją.
- Kremówkę miksuję z masą galaretkowo-twarogową. Tę mieszankę nakładam naprzemiennie z rozdrobnioną galaretką na upieczony wcześniej blat.
- Wierzch posypuję kruszonką z uciętego poprzednio ciasta. Wkładam do lodówki, a następnego dnia cieszę się z pysznego ciasta szmaragd!