Tak dawniej wyglądały warzywa i owoce. Nie uwierzysz, jak wszystko się zmieniło
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi warzywa i owoce. Często pierwotne odmiany w niczym nie przypominają tego, co znamy obecnie ze sklepów. Ludzie od lat bawią się uprawami roślin, udoskonalając gatunki i tworząc większe, lepsze i bardziej odżywcze warzywa i owoce. Zobacz, jak zmieniły się najpopularniejsze warzywa i owoce!
09.06.2022 09:02
#1 Arbuz
Wycinek XVII-wiecznego obrazu Giovanniego Stanchiego przedstawia arbuzy w zupełnie innej formie niż ta, którą znamy. Dzieło, które zostało namalowane w latach 1645-1672,pokazuje arbuzy w zdecydowanie mniej soczystej wersji.
#2 Banany
Zanim banan stał się tym, czym znamy (słodkim, kremowym owocem), przeszedł wiele zmian poprzez selektywną hodowlę. Jedną z największych różnic w dzikiej odmianie owoców są duże nasiona, które zajmują większość owoców. Zdecydowanie zmniejszenie pestek ułatwiło jedzenie.
#3 Bakłażan
Na przestrzeni dziejów bakłażany miały różne kształty i rozmiary, zanim pojawiły się na naszych stołach jako okrągłe, pełne miąższu warzywa. Swoimi korzeniami sięgają starożytnych Chin! Pierwsze gatunki posiadały nawet kolce!
#4 Marchewka
Marchewka kojarzy nam się z charakterystycznym kolorem. W przypadku jej dzikiej odmiany- łatwo pomylić ją ze zwykłym korzeniem przypadkowej rośliny. Roślina, z której wywodzi się nowoczesna marchewka, była pierwotnie korzeniem o barwie białawej/kości słoniowej. Kolejne odmiany przyjmowały kolor fioletowy i żółty, żeby ostatecznie dojść do takiej formy, jaką znamy dzisiaj.
#5 Kukurydza
Kukurydza to najlepszy przykład tego, jak można wpłynąć na hodowlę. Pierwsze odmiany wyglądały kompletnie inaczej niż dziś i osiągały zaledwie 19 mm.
#6 Kapusta
Brassica oleracea to pradziadek takich warzyw jak kapusta, brokuły, kalafior czy jarmuż. Nadal można zobaczyć dziką kapustę rosnącą w pobliżu wapiennych klifów morskich. Jedno jest pewne- gołąbków to z niej nie zrobimy ;)
#7 Pomidory
Pomidory, które hodujemy w szklarniach i znamy ze sklepów drastycznie różnią się od tego, jak wyglądały dawniej. Gatunki dzikich pomidorów znane jako Solanum pimpinellifolium, lub częściej mówiąc pomidor porzeczkowy, nadal istnieją w Ekwadorze i Peru, a także są naturalizowane w innych miejscach na świecie. Są jadalne, ale tak naprawdę nie są uprawiane do spożycia. Zamiast tego są wykorzystywane w nauce przy opracowywaniu gatunków hybrydowych i uzupełnianiu puli genowej bardziej powszechnych gatunków pomidora.
#8 Jabłka
Przodek współczesnego jabłka wygląda stosunkowo podobnie do tego, co dziś znajduje się w supermarketach. Ale smak z pewnością ewoluował przez lata. Dzikie jabłko azjatyckie lub Malus sieversii jest małe i kwaśne, w przeciwieństwie do swojego potomka, jabłka, które jemy dzisiaj.