PoradyTak kawa działa na wątrobę. Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości

Tak kawa działa na wątrobę. Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości

Kawa- Pyszności
Kawa- Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva

01.09.2023 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Narosło wokół niej jednak wiele mitów i półprawd. Niektórzy ostrzegają, że może niszczyć wątrobę. Naukowcy z różnych ośrodków badawczych sprawdzili jej działanie i wysnuli jednoznaczne wnioski.

Pobudza do działania, zapewnia energię w ciężkie poranki, a smakosze doceniają z pewnością jej bogaty aromat. Dla wielu ludzi dzień bez kawy jest dniem straconym. Specjaliści mówią, że spokojnie można wypijać do 3-5 filiżanek dziennie. Nie tylko na tym nie stracimy, ale wręcz zyskamy. Kawa może zapobiegać wystąpieniu nowotworów i cukrzycy. Niektóre badania sugerują, że picie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób takich jak choroba Parkinsona, a zawarte w niej przeciwutleniacze mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniami i procesami starzenia. Pojawiały się jednak głosy, że kawa może zaszkodzić naszej wątrobie. Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy kawa szkodzi wątrobie?

Eksperci w ramach edukacyjnego programu "Kawa i zdrowie" pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH (Państwowego Instytutu Badawczego) skupili się na analizie danych dotyczących kawy i jej wpływu na wątrobę. To pokłosie wzrostu zachorowań na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, która nieleczona może prowadzić do zapalenia czy marskości wątroby. Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest zastosowanie odpowiednie diety. Badania wykazały, że kawa nie tylko nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w walce z tą chorobą.

Kawa
Kawa© Adobe Stock

Zawarte w kawie antyoksydanty mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie wątroby przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby oraz zmniejszyć ryzyka rozwoju zwłóknienia wątroby u pacjentów już dotkniętych tą chorobą.

Czarna kawa a nowotwór wątroby

Specjaliści podkreślają również, że nie znaleziono żadnych dowodów na to, że kawa mogłaby być rakotwórcza. Wręcz przeciwnie- już przy wypijanych dwóch filiżanek dziennie pozwoli zmniejszyć o ponad 40 proc. ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby. Badanie sugeruje, że umiarkowane spożycie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nowotworu również u pacjentów cierpiących na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C. Nowotwór wątroby jest jednym z poważnych powikłań przewlekłego zapalenia wątroby, zwłaszcza w przypadku infekcji wirusem HCV.

Nie pozostaje więc nic innego, jak wznieść toast filiżanką czarnej kawy.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także