PoradyTak sprawdzisz, czy ryba nie jest surowa w środku. Trik powinien znać każdy

Tak sprawdzisz, czy ryba nie jest surowa w środku. Trik powinien znać każdy

W moim rodzinnym domu rybę zawsze smaży ojciec. Mama twierdzi, że ma on więcej cierpliwości i dlatego ryba zawsze wychodzi mu lepiej. Okazuje się, że jest to bardzo słuszna uwaga. Zbyt szybkie obrócenie ryby na drugą stronę może skutkować katastrofą. Aby mieć pewność, że filety lub dzwonka nie są surowe w środku, wykonaj szybki i prosty test.

Ryba smażona zgodnie z zasadami nie przywiera do patelni
Ryba smażona zgodnie z zasadami nie przywiera do patelni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Bez względu na to, czy smażysz karpia w panierce, czy łososia, zasady są takie same. Na sukces składają się 3 kroki: odpowiednie przygotowanie ryby, wybór tłuszczu i czas smażenia. Jeśli wszystkie warunki są spełnione, wigilijny karp powinien być gotowy już po 10 minutach. Dla pewności sprawdź mięso używając metalowego widelca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować rybę do smażenia?

Wigilijną rybą warto zająć się już z samego rana. W przypadku karpia zaczynam od oczyszczenia go z łusek. Odcinam głowę i skrzela. Następnie myję ją pod bieżącą wodą i kroję w dzwonka. Delikatnie osuszam ręcznikiem papierowym i nacieram solą. Dzwonka układam w zamykanym pojemniku, zalewam mlekiem, dodaję 2 ćwiartki cebuli i 2 liście laurowe. Odstawiam do lodówki na kilka godzin.

Na jakim tłuszczu smażyć karpia?

Do smażenia ryby wybieram olej rzepakowy i masło. Nie rozpalam kuchenki na najwyższą moc, bardziej dbam o to, żeby temperatura stabilna. Dlatego wybieram patelnię ceramiczną z grubym dnem. Co prawda, dłużej się ona rozgrzewa, ale też jest bardziej odporna na skoki temperatury. Do smażenia ryby możesz wybrać też masło klarowane, które charakteryzuje wysoki punkt dymienia. Ważne jest, aby całe dno patelni było równomiernie pokryte tłuszczem.

Sposób na przywieranie ryby

Przywieranie ryby to najczęstsza zmora początkujących kucharzy. Zazwyczaj przyczyną tego błędu jest zbyt szybkie podjęcie próby obrócenia ryby na drugą stronę. Mięso może przywierać także wtedy, gdy jest zbyt wilgotne. Dlatego przed położeniem filetów lub dzwonków na rozgrzany tłuszcz należy obtoczyć je w mące – nawet jeśli nie robisz ich w panierce. W przypadku smażonego karpia, zacznij od strony ze skórą. Tłuszcz, który się z niej wytopi dodatkowo zapobiegnie przywieraniu ryby. Po 5 minutach obróć na drugą stronę.

Tak sprawdzisz, czy ryba jest dosmażona

Prosty sposób na sprawdzenie, czy usmażona ryba nie jest jeszcze surowa w środku, wymaga użycia zwykłego stołowego widelca. Nakłuj mięso w najgrubszym punkcie i sprawdź, czy nie jest przezroczyste. Dobrym doradcą jest też temperatura widelca. Jeśli jest bardzo ciepły to znak, że możesz już zdjąć rybę z patelni.

smażenierybawigilia

Wybrane dla Ciebie