PoradyTakiej cebuli nie jedz pod żadnym pozorem. Jest toksyczna i prowadzi do zatrucia

Takiej cebuli nie jedz pod żadnym pozorem. Jest toksyczna i prowadzi do zatrucia

Cebula
Cebula
Źródło zdjęć: © Getty Images,

04.11.2023 13:41, aktual.: 17.01.2024 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cebula sprawia, że w podczas gotowania w naszym domu unosi się specyficzny zapach. To idealny produkt do tego, by danie zyskało pełnię smaku. Możemy przygotować ją na różne sposoby, na przykład skarmelizować lub podsmażyć. Jeśli będziemy ją odpowiednio przechowywać, możemy przez długie miesiące z niej korzystać. Czasem jednak nie nadaje się ona do spożycia.

Cebula to wartościowe i wytrzymałe warzywo, które może wiele wytrzymać. Odpowiednio przechowywana przetrwa nawet kilka miesięcy. Niestety, życie nie jest tak kolorowe i nawet przy najlepszych metodach pojawiają się na cebuli kiełki. Co zrobić w takiej sytuacji? W przypadku ziemniaków kiełki są oznaką, że warzywo nadaje się do wyrzucenia. Jak jest z cebulą? Możemy ją spożywać czy musimy wyrzucić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka słów o kiełkach

Skąd właściwie biorą się kiełki? Jest to naturalny etap cyklu życia cebuli (i wielu innych warzyw, jak czosnek lub ziemniaki). Proces rozpoczyna się, gdy warzywo ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Co ważne: nie musi być wtedy zasadzona w ziemię. Wystarczy, że będziemy przechowywać cebulę w wilgotnym, jasnym i ciepłym miejscu. Warzywo "jest pewne" wtedy, że nastała wiosna i to pora na wypuszczanie kiełków.

Cebula
Cebula© Pixabay

Cebula z kiełkami jest toksyczna?

Okazuje się, że po zjedzeniu kiełkującej cebuli nic nam nie grozi, o ile nie jest to zgniła i miękka cebula. Wszystkie części tego warzywa są dla nas całkowicie bezpieczne i możemy je spożywać. Kiełków nie trzeba nawet usuwać, możesz nawet wykorzystać je w różnych daniach, gdyż smakują podobnie do szalotki. Jedyny minus jest taki, że dojrzała cebula traci swoją naturalną słodycz i staje się cierpka.

Inaczej sprawa się wygląda, gdy cebula jest miękka, zgniła, spleśniała i papkowata. Po zjedzeniu takiego warzywa możesz się rozchorować. Zepsuta cebula jest bardzo toksyczna i nie nadaje się do spożycia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także