NewsyW internecie 500 zł za kilogram, a w lesie za darmo. Leczniczy grzyb, który wygląda jak spalona kora

W internecie 500 zł za kilogram, a w lesie za darmo. Leczniczy grzyb, który wygląda jak spalona kora

Czaga, guz brzozy - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook: Joanna Nie
Czaga, guz brzozy - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook: Joanna Nie
30.05.2023 15:15

Zdziwisz się, ile razy widziałeś już ten grzyb, chociaż nie miałeś pojęcia, czym jest. Nawet profesjonalni grzybiarze mogą go nie kojarzyć. Czym jest czaga i jakie ma właściwości? Naucz się ją rozpoznawać, a możesz zbić fortunę.

Błyskoporek podkorowy, zwany zwykle czagą (zapisywany czasem jako "chaga") to grzyb z rodziny szczeciniakowatych, która obejmuje blisko 100 gatunków rosnących na całym świecie. Co ciekawe, w Europie można spotkać zaledwie czterech przedstawicieli tej rodziny. Wśród nich znajduje się właśnie czaga, której właściwości prozdrowotne są wręcz magiczne. Wszystkie zamknięte są natomiast w absolutnie niepozornej strukturze, na którą prawdopodobnie nigdy nie zwróciłeś uwagi w lesie.

Jak wygląda czaga? Gdzie występuje?

Czaga to zdrowy grzyb o niepozornym wyglądzie - Pyszności; foto: Canva
Czaga to zdrowy grzyb o niepozornym wyglądzie - Pyszności; foto: Canva

Wspomniany gatunek błyskoporka to grzyb pasożytniczy, którego żywicielem najczęściej jest jakże popularna w Polsce brzoza. To właśnie na tych drzewach należy rozpocząć próby zlokalizowania i rozpoznawania czagi. Co prawda pojawiają się również informacje o tym, że czaga była zauważona także na topolach, dębach i jesionach, ale — jak czytamy na portalu radioklinika.pl — istnieje spore prawdopodobieństwo, że było to spowodowane błędnym rozpoznaniem i pomyleniem z innym gatunkiem błyskoporków. 

Czaga, jak tłumaczy popularyzatorka tego rodzaju wiedzy przyrodniczej na Facebooku, niejaka Joanna Nie, wygląda zupełnie jak zwęglona kora. Jego nieregularna powierzchnia i czarny kolor prezentują się dosyć drastycznie i z całą pewnością nie zachęcają do zainteresowania się właściwościami prozdrowotnymi tego grzyba. To jednak duży błąd, który możesz nadrobić, czytając ten artykuł dalej.

Czaga — królowa grzybów leczniczych

Nazwana przez panią Joannę Nie "królową grzybów leczniczych naszej półkuli" czaga rzeczywiście jest grzybem o niesamowitych właściwościach i wpływie na ludzki organizm. Ma ona działanie oczyszczające, wzmacniające, antynowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odtruwające wątrobę i regulujące poziom cukru we krwi. 

Czaga wykazuje się m.in. działaniem przeciwnowotworowym - Pyszności; foto: Canva
Czaga wykazuje się m.in. działaniem przeciwnowotworowym - Pyszności; foto: Canva

Już setki lat temu czaga zajmowała ważne miejsce w medycynie tradycyjnej. Na Syberii z zebranych grzybów tworzono napary, a w 1956 roku, podczas przeprowadzonego w Szpitalu Rejonowym w Wyrozębach badania, stwierdzono że czaga pozytywnie oddziałuje na pacjentów z guzami nowotworowymi. Cytowany przez portal radioklinika.pl dr hab. nauk farmaceutycznych Aleksander Ożarowski potwierdza te właściwości, dodając jeszcze, że czaga wspiera też układ odpornościowy, poprawia samopoczucie i działa przeciwzapalnie na układ pokarmowy.

Zainteresowana tym nietypowym grzybem Joanna Nie słusznie zauważyła, że warto pokusić się o jego poznanie, bo występuje on na ogromnej ilości brzóz w polskich lasach, a w internecie trzeba za niego zapłacić aż 500 zł za kilogram Można więc powiedzieć, że ze spaceru po lesie można wrócić z prawdziwym skarbem — zarówno zdrowotnym, jak i finansowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także