NewsyW lasach pełno grzybów, ale nie masz czasu zbierać? Za tyle można aktualnie je kupić

W lasach pełno grzybów, ale nie masz czasu zbierać? Za tyle można aktualnie je kupić

Ile kosztują grzyby? Na czele kurka
Ile kosztują grzyby? Na czele kurka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.08.2023 18:29, aktual.: 12.08.2023 18:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile kosztują grzyby w sierpniu? Na czele zdecydowanie kurki, których ceny są bliskie trzycyfrowym. Tańsze są borowiki, maślaki i podgrzybki, ale wiele zależy od miejsca, w jakim dokonujemy zakupu. Dobrą opcją może być skorzystanie z oferty grzybiarzy, którzy owoce runa leśnego zbierają na zamówienie.

Prawdziwy wysyp jeszcze przed nami. Nie znaczy to, że teraz nie możemy cieszyć się smakiem i aromatem grzybów. Maślaki, podgrzybki, borowiki i wiele innych rodzajów grzybów jest już dostępnych w sprzedaży. Niestety, takie zakupy mogą nadszarpnąć budżet. Wyjściem jest zamówienie grzybów u grzybiarzy. W tym przypadku należy pamiętać, by zakupów dokonywać tylko od osób, które posiadają atest.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny grzybów 2023. Ile kosztują kurki, kozaki, podgrzybki?

Zdecydowanie najdroższe są teraz kurki. Sezon na te grzyby trwa zazwyczaj od lipca do października - jesteśmy więc w szczycie, stąd tak wysokie ceny. Przykładowo, na warszawskiej Ochocie kilogram kurek kosztuje 40 zł, a na Woli czy Wilanowie już 80 zł (za biznes.wprost.pl). Przeciętna cena wynosi 60-70 zł na kilogram i na taki koszt trzeba się przygotować, chcąc kupić kurki w dużych miastach.

W sprzedaży dostępne są również podgrzybki, kanie, prawdziwki czy maślaki. Podgrzybek jest bardzo popularny, więc jego ceny też należą do najniższych. Grzyby te bowiem kupimy już 25 zł za kilogram (u grzybiarzy). Od 20 do nawet 50 zł za kilogram zapłacimy za borowika szlachetnego, a za kozaki średnio 40 zł.

Ile kosztują grzyby w sierpniu 2023?
Ile kosztują grzyby w sierpniu 2023?© Pixabay

Ceny grzybów u grzybiarzy. Kupuj tylko od tych posiadających atest

Grzyby można też zamówić u grzybiarzy i takich ofert znajdziemy w internecie mnóstwo. Za kilogram kurek zbieranych na zamówienie zapłacimy od 30 zł wzwyż. Podobnie jest w przypadku borowika. Tańsze są koźlarze - ok. 20 zł i koźlarze czerwone - ok. 25 zł za kilogram.

Sprzedający grzyby zobligowania są do posiadania atestu, czyli certyfikatu, który poświadcza o znajomości teoretycznej i praktycznej królestwa grzybów. Dla konsumentów atest oznacza, że dany produkt jest dobrej jakości, a ich spożycie jest bezpieczne dla zdrowia. Kupując grzyby, warto pytać sprzedawców o posiadanie certyfikatu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także