PrzepisW tych naleśnikach nie ma jajek. Wyjdą elastyczne, miękkie i cieniutkie

W tych naleśnikach nie ma jajek. Wyjdą elastyczne, miękkie i cieniutkie

Kiedy lodówka ewidentnie domaga się uzupełnienia, a ciebie naszło akurat na słodki podwieczorek, nie załamuj rąk. Okazuje się, że dobre naleśniki możesz przyrządzić nawet bez dodania jajka. Jak? Zobacz ten przepis, a wszystko stanie się jasne. 

naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva
naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva

20.03.2023 | aktual.: 20.03.2023 16:14

Dobre naleśniki bez jajka nie istnie... stop! Tego mitu nie będziesz już musiał więcej powtarzać. W końcu mówi się, że nie ma osób ani rzeczy niezastąpionych. Receptura, którą za chwilę zobaczysz, potwierdza tę tezę.

Po co w ogóle jajko w naleśnikach?

naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva
naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva

Wydaje się, że naleśniki bez jajka to dość odważny pomysł. Po co w ogóle dodaje się naleśniki do jajek?. Tu akurat niespodzianki nie ma — podobnie jak w przypadku kotletów mielonych, jajko w cieście naleśnikowym pełni przede wszystkim funkcję spoiwa.

Istnieje wiele patentów na zastąpienie jajka produktami, które odegrają tę samą rolę. Niektórzy używają do tego siemienia lnianego. Inni stawiają na pudding z nasion chia albo aquafabę, czyli wodę z puszkowanej ciecierzycy. My jednak umówiliśmy się przecież na scenariusz, w którym twoje kuchenne zasoby niemal się wyczerpały. W takiej sytuacji możesz postąpić na jeszcze inny sposób: zaplanować takie proporcje pozostałych składników ciasta naleśnikowego, żeby po usmażeniu konsystencja placków była równie dobra — lub nawet lepsza — niż z użyciem jajka.

Nie wierzysz, że to się uda? Zaprezentowaliśmy takie proporcje w przepisie poniżej. Wypróbuj i sam się przekonaj!

Naleśniki bez jajka

Składniki:

  • 1 szklanka mąki tortowej
  • 1 szklanka mleka
  • 3 łyżki oleju

 

naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva
naleśniki bez jajka - Pyszności; foto: Canva

Sposób przygotowania:

  1. Łatwiejszego w wykonaniu przepisu już dzisiaj nie zobaczysz. To banalnie proste: mąkę przesyp do miski i dodaj do niej mleko i olej. Ten ostatni składnik ułatwi ci też smażenie, które będzie mogło odbyć się na zupełnie suchej patelni.
  2. Wszystkie elementy połącz przy użyciu rózgi. Patelnię rozgrzej i nakładaj na nią niewielką ilość wyrobionego ciasta.
  3. Smaż z obu stron i podawaj z ulubioną konfiturą.
  4. Jeśli jej również nie posiadasz, koniecznie zobacz ten przepis na domową konfiturę z buraków. Smacznego!

A z filmiku z naszego kanału na YouTube możesz zainspirować się do stworzenia najlepszego kremu z pieczonych pomidorów w życiu.

Wybrane dla Ciebie