Oto dlaczego pestki z dyni są tak cenione przez ekspertów żywienia, to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych
Tak się skupiliśmy na licznych przepisach z dynią w roli głównej, że niemal zapomnieliśmy o innym - i tym samym zarazem - produkcie, któremu warto poświęcić uwagę. Niesamowite właściwości pestek dyni to temat, na który można pisać całe elaboraty, ale postaramy się to skrócić i opowiemy, dlaczego warto te pestki jeść.
30.10.2022 | aktual.: 05.08.2023 13:34
Pestki dyni można kupić surowe i uprażone, w łupinkach i bez. W okresie jesiennym, zwłaszcza w okolicach października, nie powinno nam ich zabraknąć również z samego źródła - czyli oczywiście z dyń. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepsze właściwości pestek dyni kryją się w formie niełuskanej, i to je najlepiej jest uprażyć.
Pestki dyni najbardziej znane są ze swojej dużej zawartości cynku. Ten pierwiastek to podstawa dla mocnych włosów i paznokci, jest pomocny w leczeniu cukrzycy i wzmacnia naszą odporność. Pestki dyni mają jednak jeszcze wiele innych zdrowotnych właściwości.
Właściwości pestek dyni
Poprawiają nastrój.
Zawarte w nich magnez i potas pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krwionośny. Jeśli zdarzają nam się stany lękowe, bóle migrenowe czy depresja, nie można zapominać o uzupełnianiu diety w te minerały. Ponadto pestki dyni są doskonałym zamiennikiem dla niezdrowych przekąsek, a nawet papierosów. Ich skubanie to zdecydowanie zdrowszy nawyk!
Mają działanie przeciwpasożytnicze.
Wynika to z obecności kukurbitacyny, organicznego związku chemicznego, który jest doskonałym środkiem do odrobaczania. Kukurbitacyna przenika do pasożytów, poraża ich układ nerwowy i wspomaga usunięcie ich z przewodu pokarmowego.
Wspomagają sprawność seksualną mężczyzn.
Kwasy omega-3 i cynk zawarte w pestkach dyni, nie tylko zapobiegają przerostowi prostaty, ale są również środkiem wspomagającym męski układ rozrodczy. Niedobór cynku prowadzi do zaburzeń płodności, obniżenia stężenia testosteronu i zmniejszenia ilości i żywotności plemników. Właściwości pestek dyni mają też pozytywny wpływ na pęcherz moczowy.
Regulują pracę jelit.
Odpowiednia perystaltyka jelit jest zależna między innymi od błonnika, który występuje w pestkach dyni w ilości 6g na 100g. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie błonnika w zbyt dużej ilości może prowadzić do wzdęć i gazów. Odrobina umiaru jest potrzebna jednak we wszystkim.
A może trochę deserowej inspiracji? Jedna z nich na tym filmiku z naszego kanału na YouTube.