PoradyOto dlaczego pestki z dyni są tak cenione przez ekspertów żywienia, to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych

Oto dlaczego pestki z dyni są tak cenione przez ekspertów żywienia, to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych

Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Canva
Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Canva
30.10.2022 20:36, aktualizacja: 05.08.2023 13:34

Tak się skupiliśmy na licznych przepisach z dynią w roli głównej, że niemal zapomnieliśmy o innym - i tym samym zarazem - produkcie, któremu warto poświęcić uwagę. Niesamowite właściwości pestek dyni to temat, na który można pisać całe elaboraty, ale postaramy się to skrócić i opowiemy, dlaczego warto te pestki jeść.

Pestki dyni można kupić surowe i uprażone, w łupinkach i bez. W okresie jesiennym, zwłaszcza w okolicach października, nie powinno nam ich zabraknąć również z samego źródła - czyli oczywiście z dyń. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepsze właściwości pestek dyni kryją się w formie niełuskanej, i to je najlepiej jest uprażyć.

Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Canva
Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Canva

Pestki dyni najbardziej znane są ze swojej dużej zawartości cynku. Ten pierwiastek to podstawa dla mocnych włosów i paznokci, jest pomocny w leczeniu cukrzycy i wzmacnia naszą odporność. Pestki dyni mają jednak jeszcze wiele innych zdrowotnych właściwości.

Właściwości pestek dyni

Poprawiają nastrój.

Zawarte w nich magnez i potas pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krwionośny. Jeśli zdarzają nam się stany lękowe, bóle migrenowe czy depresja, nie można zapominać o uzupełnianiu diety w te minerały. Ponadto pestki dyni są doskonałym zamiennikiem dla niezdrowych przekąsek, a nawet papierosów. Ich skubanie to zdecydowanie zdrowszy nawyk!

Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Pexels
Właściwości pestek dyni - Pyszności; foto: Pexels

Mają działanie przeciwpasożytnicze.

Wynika to z obecności kukurbitacyny, organicznego związku chemicznego, który jest doskonałym środkiem do odrobaczania. Kukurbitacyna przenika do pasożytów, poraża ich układ nerwowy i wspomaga usunięcie ich z przewodu pokarmowego.

Wspomagają sprawność seksualną mężczyzn.

Kwasy omega-3 i cynk zawarte w pestkach dyni, nie tylko zapobiegają przerostowi prostaty, ale są również środkiem wspomagającym męski układ rozrodczy. Niedobór cynku prowadzi do zaburzeń płodności, obniżenia stężenia testosteronu i zmniejszenia ilości i żywotności plemników. Właściwości pestek dyni mają też pozytywny wpływ na pęcherz moczowy.

Regulują pracę jelit.

Odpowiednia perystaltyka jelit jest zależna między innymi od błonnika, który występuje w pestkach dyni w ilości 6g na 100g. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie błonnika w zbyt dużej ilości może prowadzić do wzdęć i gazów. Odrobina umiaru jest potrzebna jednak we wszystkim.

A może trochę deserowej inspiracji? Jedna z nich na tym filmiku z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także