PoradyPopełniasz ogromny błąd, wyrzucając te produkty do toalety. Łatwo o katastrofę

Popełniasz ogromny błąd, wyrzucając te produkty do toalety. Łatwo o katastrofę

Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva
Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva
26.10.2022 09:28

Jeśli do kogoś nie dociera argument, że odpowiednia segregacja i utylizacja śmieci ma wielki wpływ na środowisko, to może przemówi do niego zagrożenie katastrofą we własnej łazience? Tym właśnie może się skończyć na przykład wyrzucanie jedzenia do toalety. Nie wolno tam zresztą wrzucać i innych produktów, nawet takich, jakich nie podejrzewalibyście o przyczynienie się do zatkania rur. 

Świat tonie we śmieciach, nawet jeśli nie widzimy tego na własnym podwórku. Problem śmieci jest aktualnie jednym z najpoważniejszych wyzwań z którymi musi zmierzyć się nasza cywilizacja.

Odpowiednia segregacja i świadomość pojęć takich jak recykling, odpowiedzialne zakupy czy świadomość żywieniowa, to podstawowy oręż do walki z zanieczyszczeniem środowiska.

Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva
Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva

Warto również wiedzieć jak zarządzać odpadami we własnym domu. Wyrzucanie jedzenia do toalety to na przykład bardzo zły pomysł.

Wyrzucanie śmieci do toalety. Co można, a czego nie?

Lista rzeczy, które można wyrzucać do toalety jest zdecydowanie krótka, ale czemu się tu dziwić? Toaleta to nie śmietnik, a jej cel użytkowy jest dość dokładnie zdefiniowany. Nieczystości sanitarne, ścieki i papier toaletowy nie wyrządzą rurom szkody. W przeciwieństwie do rzeczy z listy poniżej.

Włosy. Im więcej ich wyląduje w toalecie, tym większe prawdopodobieństwo katastrofy. Nie dość, że same zbijają się w gęste kłęby, to zaplątują w nie inne odpady. To samo dotyczy nici dentystycznych.

Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva
Wyrzucanie jedzenia do toalety - Pyszności; foto: Canva

Resztki jedzenia. Wyrzucanie jedzenia do toalety to powszechna, a bardzo błędna praktyka. Dotyczy to również zup. Zawierają one tłuszcz, który tworzy w rurach nawisy. Te z kolei prowadzą do niedrożności rur. Ponadto resztki jedzenia wabią szczury, których populacja w kanałach może drastycznie wzrosnąć.

Oleje. Podobna sytuacja. Niska temperatura powoduje stężanie się tłuszczu i osadzanie na rurach. Olej z patelni trzeba zebrać papierem i wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Farby, materiały budowlane i lekarstwa. Te produkty zawierają chemikalia, a ich wylanie do toalety grozi skażeniem wód gruntowych. Zatkanie własnych rur kanalizacyjnych to jedno, a odpowiedzialność za własne czyny - drugie.

Ostre przedmioty. Poza tym, że mogą spowodować katastrofę nie tylko w naszej łazience, ale w całym bloku, to zagrażają jeszcze pracownikom oczyszczalni. Pomyślmy o tym, zanim następnym razem wrzucimy do toalety igłę czy okruchy stłuczonej szklanki.

Zupy z przepisu poniżej na pewno nie będziecie chcieli wylać. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także