PoradyZaczynasz dzień od filiżanki kawy? Ekspert tłumaczy, dlaczego to błąd

Zaczynasz dzień od filiżanki kawy? Ekspert tłumaczy, dlaczego to błąd

Kawa zaraz po przebudzeniu?
Kawa zaraz po przebudzeniu?
Źródło zdjęć: © Getty Images, | juanma hache

03.09.2023 10:49, aktual.: 03.09.2023 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa to dla wielu z nas obowiązkowy napój zaraz po przebudzeniu. Nie zdążymy nic jeszcze zrobić, a już pijemy ciepłą małą czarną. Okazuje się, że to ogromny błąd. Ekspert tłumaczy, dlaczego tak jest.

Picie kawy ma mnóstwo zalet. Dzięki niej dostarczamy sobie energii na resztę dnia. Kofeina sprawia, że jesteśmy w stanie się rozbudzić i nie chce nam się aż tak bardzo spać. Dlatego też pierwszą filiżankę kawy pijemy od razu po przebudzeniu. Czy jednak to dobry pomysł? Zdaniem Rexa Isepa, eksperta do spraw snu, popełniamy wtedy ogromny błąd. Poleca, byśmy odczekali co najmniej godzinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego kawa po przebudzeniu to błąd?

Głównym powodem jest naturalny spadek kortyzolu. Proces ten odbywa się w swoim własnym rytmie, a obecność kofeiny znacznie go zaburza. Możemy nawet z czasem potrzebować coraz większych dawek tego składnika i się uzależnić.

- Jeśli chodzi o idealny moment na wypicie pierwszej kawy, zazwyczaj sięgamy po czajnik zaraz po przebudzeniu. Najlepiej jednak poczekać godzinę, aby naprawdę odczuć różnicę. Kiedy się budzimy, poziom kortyzolu osiąga najwyższy poziom. Kortyzol, często kojarzony ze stresem, zwiększa poziom czujności. Zatem picie kofeiny, gdy poziom kortyzolu jest już wysoki, może doprowadzić do wykształcenia tolerancji na kofeinę - tłumaczy Rex Isep.
Kawa
Kawa© pexels

Wiemy, o której godzinie wypić ostatnią kawę

Nie powinniśmy pić kawy od razu po przebudzeniu. Pozostaje jednak pytanie: o której godzinie możemy sięgnąć po ostatnią małą czarną? Okazuje się, że ta rzecz ma także bardzo duże znaczenie. Jeśli zbyt późno dostarczymy sobie kofeiny, możemy mieć poważny problem z zasypianiem oraz jakością snu. Specjalistka psychologii i neurobiologii Linsday Browning jest zdania, byśmy po ostatnią kawę sięgnęli około godziny 14:00. Jaki jest powód?

- Pięć do siedmiu godzin po wypiciu filiżanki kawy połowa kofeiny jest nadal w organizmie. Jeśli więc masz problemy ze snem, ostatnią filiżankę kofeiny w ciągu dnia wypij około 14:00 - wyjaśnia Linsday Browning.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także