NewsyFrancja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastiku. Świeci przykładem dla całej Europy

Francja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastiku. Świeci przykładem dla całej Europy

Francja jako pierwsze państwo w Europie wydaje zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik. To przełomowy krok w kierunku zmniejszenia ilości odpadów. Kiedy wchodzi zakaz plastiku we Francji? Co obejmuje?

Francja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastiku. Świeci przykładem dla całej Europy
Ewa

04.03.2022 | aktual.: 05.08.2023 12:58

Według badań, 80% zanieczyszczeń wód to nieprzetworzony plastik. Niespełna 1/3 odpadów jest zbierana i poddawana recyclingowi. Chociaż nie tylko Europa jest producentem plastiku, to nawet małe kroki mają znaczenie i są dużą motywacją do wprowadzania kolejnych zmian i innowacji w innych państwach.

Zdaniem ekspertów aż 37% owoców i warzyw pakowanych jest w plastik!

Obraz

Francja zakazuje plastiku

Chociaż już wcześniej pojawiały się inicjatywy i głosy, które mówiły o restrykcyjnych ograniczeniach i regulacjach dotyczących plastiku w Unii Europejskiej, to Francja znacząco wyprzedziła pozostałe kraje. Brawo za zakaz plastiku!

Od 2026 roku wejdzie w życie zakaz pakowania wszystkich warzyw i owoców w plastik. Mogłoby się wydawać, że to dość odległa obietnica, jednak już w tej chwili zakaz dotyczy część warzyw i owoców. Obejmuje między innymi: pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany i pomarańcze.

Musimy zapobiec zastępowaniu tego opakowania opakowaniami jednorazowego użytku, takimi jak papier czy tektura. Należy skupić się na używaniu toreb i pojemników wielokrotnego użytku, które powinny być dostępne dla wszystkichpodkreśla Moïra Tourneur, kierownik ds. Zero Waste France (ZWE) 
unsplash
unsplash

Zakaz plastiku we Francji – powody

Francuskie Ministerstwo Środowiska nowe prawo umotywowało tym, że Francuzi co roku zużywają ogromne ilości jednorazowych opakowań plastikowych, które często tak naprawdę nie są potrzebne, albo też można by było je łatwo zastąpić czymś bardziej ekologicznym. Trudno z taką argumentacją się kłócić- ilość plastiku w sklepach jest naprawdę zatrważająca i bezwzględnie powinniśmy dążyć do jej zmniejszenia.

Producenci i sprzedawcy protestują

Z pozoru może się wydawać, że taka decyzja wywołuje jedynie pozytywne reakcje. Jednak są grupy, którym nowa dyrektywa nie przypadła do gustu. Przeciwko nowemu prawu protestują przeciwko niemu m.in. sprzedawcy owoców dla których szybkie przerzucenie się z opakowań plastikowych na inne stanowi poważny logistyczny problem. Znakomita większość Francuzów cieszy się jednak z nowego prawa.

Obraz

Słomki i butelkowana woda – zakaz plastiku

Zakaz plastiku we Francji. Warto dodać, że już w zeszłym roku we Francji całkowicie zakazano sprzedaży plastikowych słomek, a w tym roku w wielu miastach mają stanąć publiczne krany z wodą pitną, które – przynajmniej w teorii – mają spowodować zmniejszenie ilości wody sprzedawanej w plastikowych butelkach.

Chciałbyś żeby takie prawo obowiązywało również w Polsce?
Wybrane dla Ciebie