NewsyFrancja zakazuje używania mięsnych nazw dla roślinnych produktów

Francja zakazuje używania mięsnych nazw dla roślinnych produktów

Francja zakazuje używania mięsnych nazw w zamiennikach - Pyszności; Foto: Canva.com
Francja zakazuje używania mięsnych nazw w zamiennikach - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
08.07.2022 17:27

Czy spotkaliście się z produktami określanymi jako roślinne kiełbaski, czy wege stek? Okazuje się, że we Francji już nie znajdziecie tak nazwanych zamienników mięsa. Jest to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził taki zakaz.

Roślinne zamienniki mięsa

Posiłek - Pyszności; Foto: Canva.com
Posiłek - Pyszności; Foto: Canva.com

Coraz częściej na półkach sklepowych możemy znaleźć szeroki wybór produktów bezmięsnych. Niektóre z nich przypominają mięso, jednak go nie zawierają. Często takie produkty odznaczają się nazwą typu wegetariańskie bądź roślinne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że składniki tych produktów są pochodzenia roślinnego.

Roślinne zamienniki mięsa spożywają głównie osoby, które nie jedzą tego produktu, bądź chcą go ograniczyć. Dla wielu osób jest to smaczna alternatywa mięsa. Poza tym, produkty takie często wyglądają jak prawdziwa wędlina. Dodatkowo produkuje się je w taki sposób, aby miały zbliżony smak, aromat oraz konsystencję do ich mięsnych odpowiedników.

Nowy zakaz we Francji

Wiele osób utrzymuje, że nazwy "burger" czy "stek" w odniesieniu do roślinnych zamienników mogą być mylące. W związku z tym Francja wprowadziła nowy zakaz dotyczący nazw roślinnych zamienników mięsa. Od 1 października 2022 roku nazwy takie jak kiełbasa, stek, czy kotlet będą zarezerwowane jedynie dla określonych mięsnych produktów. Oznacza to, że terminologia związana z mięsem nie będzie mogła być używana w przypadku żywności pochodzenia roślinnego.

Francuscy przedstawiciele przemysłu mięsnego mają nadzieje na to, że pozostałe kraje Unii Europejskiej również wprowadzą zakaz. Nic jednak na to nie wskazuje - Parlament Europejski odrzucił podobny projekt w 2020 roku.

Warto zauważyć, że informacja o roślinnym pochodzeniu produktów zawsze znajduje się na opakowaniu. Dlatego argument o pomyłce to zawoalowane obawy przemysłu mięsnego, który obserwuje niepowstrzymany wzrost udziału roślinnych zamienników w rynku.

Ograniczenie spożywania mięsa

Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com
Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com

Obecnie coraz częściej mówi się o ograniczaniu spożywania mięsa. Niektórzy całkowicie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to związane m.in. z tym, że przemysłowa hodowla zwierząt przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Oprócz tego, masowa "produkcja" mięsa powoduje ogromne cierpienie zwierząt. W konsekwencji skazuje się je pełne bólu, krótkie życie

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować wege kotlety z ziemniaków krok po kroku. To wyjątkowe danie wykonasz bez dodatku mięsa!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także