Zbierz kwiaty i zaparz herbatkę. Najlepsza kuracja odmładzająca
Kwiat bzu okazuje się mieć niebywały wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przygotowana z niego herbata to nie tylko element profilaktyki przed chorobami, ale również prawdziwy eliksir młodości. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, tworząc napar z tego pięknego kwiatu.
02.06.2023 | aktual.: 02.06.2023 18:12
Na spacerze można spotkać wiele przykładów tego, że natura na każdym kroku dostarcza nam produktów o wyjątkowych właściwościach. Największym zainteresowaniem fanów medycyny naturalnej cieszą się rosnące nisko zioła: mniszek lekarski, mięta, czy jaskółcze ziele. Okazuje się jednak, że jeśli spojrzysz nieco wyżej, to również możesz dostrzec roślinę, której atrybuty są wprost niesamowite.
Kwiat bzu, bo o nim będzie dzisiaj mowa, stanowi nie tylko piękną ozdobę zielonych alejek, ale również składnik prozdrowotnych naparów. Jego właściwości są na tyle unikatowe, że zwany jest też naturalnym antybiotykiem. To żaden przesąd rodem ze skrajnie niekonwencjonalnej medycyny. Działanie bzu potwierdzają bowiem liczne badania naukowe.
Kwiat bzu — właściwości
Pięknie, ozdobne kwiaty czarnego bzu kwitną na biało w maju i czerwcu, niekiedy zahaczając jeszcze o początek lipca. Miesiąc później roślina wypuszcza owoce, z których fani medycyny naturalnej przygotowują między innymi napotne i rozkurczowe syropy. Korzystać z tej rośliny możesz jednak już wcześniej, tworząc z kwiatów zdrowotny napar.
Zaparzony kwiat bzu wykazuje cały szereg niesamowitych właściwości. Oczyszcza organizm, chroni błony śluzowe dróg oddechowych, rozrzedza katar, działa wykrztuśnie, moczopędnie i przeciwwirusowo. Obecne w kwiatach polifenole to potężne antyoksydanty, które nie tylko zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego, ale również spowalniają procesy starzenia. To właśnie dzięki nim kwiat bzu w postaci herbaty jest zwany eliksirem młodości.
Napar z kwiatów bzu
Zaparzenie herbaty z kwiatów czarnego bzu to najprostsza rzecz na świecie, a korzyści z niej płynących nie sposób nie zauważyć. Będą ci do tego potrzebne ususzone kwiaty, które możesz przygotować samemu, lub kupić w sklepie zielarskim. Ceny takiego specyfiku wahają się od 100 do 150 zł za kilogram, co zdaje się być całkiem racjonalną ceną, biorąc pod uwagę jego zalety.
Herbatę przygotuj, wsypując do dzbanka dwie łyżeczki suszonych kwiatów i zalewając je 500 ml wrzątku. Po około 10 minutach napój jest już gotowy — wystarczy go przecedzić. Napar doskonale komponuje się z miodem, syropem z agawy lub sokiem z cytryny. W czasie przeziębienia zaleca się go pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.