Mało kto o nim słyszał. Ma znacznie więcej wartości niż zwykły miód
Ziołomiód to po prostu mieszanka miodu z ziołami. Takie jest nasze pierwsze wrażenie. Ma on o wiele więcej właściwości niż zwykły miodek, dlatego nazywa się go wzbogaconym. Jak się go wytwarza?
17.07.2023 | aktual.: 17.07.2023 13:28
Czym jest ziołomiód? Powstaje w bardzo ciekawy sposób
Są to po prostu zakonserwowane zioła. Produkt wytwarzany jest z roślin, które nie dają pyłków. Są one zupełnie nieatrakcyjne dla pszczół. W tym momencie wkracza człowiek, który tworzy pożywkę dla owadów. Składa się ona z ziół, roślin i owoców. Pszczoły przerabiają ten produkt na ziołomiód.
Jak zrobić taką pożywkę? Należy zmieszać odpowiednią roślinę z syropem cukrowym oraz wodą. Musimy zachować odpowiednie proporcje, bo owady nie będą nią zbytnio zainteresowane. Nie możemy dodać za dużo cukru, gdyż produkt sfermentuje i przestanie być interesujący.
Potem do roboty wkraczają pracowite pszczółki. Dodają one do pożywki swoje enzymy, dzięki czemu powstaje ziołomiód. Różni się on od zwykłego miodu zawartością minerałów i witamin. Jest w nim więcej magnezu i wapnia (11,mg przy 9,86 w tradycyjnym miodzie). Znajdziemy w nim też miedź, cynk, nikiel, żelazo. Ich ilość wynosi 11,6 mg, czyli o ponad 10 mg więcej niż w zwykłym produkcie.
Istnieje kilka rodzajów i każdy ma różne zastosowanie
Ziołomiody, w zależności od rośliny, która została wykorzystana, dzielimy na:
- leczące przeziębienia i wzmacniające odporność - malinowy, sosnowy, macierzankowy, porzeczkowy,
- wzmacniające organizm - pokrzywowy, głogowy, aroniowy, mniszkowy,
- na bezsenność i stres - melisowy, rumiankowy, lawendowy,
- wspomagające trawienie - nagietkowy, miętowy.
Ogromnym plusem jest to, że nie trzeba ich macerować ani parzyć. Wystarczy, że dodamy dwie łyżeczki do herbaty lub wody i możemy cieszyć się ich dobrodziejstwem. Musimy tylko pamiętać o tym, by napój miał mniej niż 40 stopni, bo inaczej ziołomiód straci swoje właściwości. Produkt idealnie sprawdzi się jako dodatek do owsianki, naleśników lub kanapek.
Kilogram produktu kosztuje około 50-60 zł. Nie jest on jednak tak bardzo popularny, jak zwykły miód. Mnóstwo osób nie wie o istnieniu takiego skarbu.