NewsyMało kto o nim słyszał. Ma znacznie więcej wartości niż zwykły miód

Mało kto o nim słyszał. Ma znacznie więcej wartości niż zwykły miód

Ziołomiód (Adobe)
Ziołomiód (Adobe)
17.07.2023 12:27, aktualizacja: 17.07.2023 13:28

Ziołomiód to po prostu mieszanka miodu z ziołami. Takie jest nasze pierwsze wrażenie. Ma on o wiele więcej właściwości niż zwykły miodek, dlatego nazywa się go wzbogaconym. Jak się go wytwarza?

Czym jest ziołomiód? Powstaje w bardzo ciekawy sposób

Są to po prostu zakonserwowane zioła. Produkt wytwarzany jest z roślin, które nie dają pyłków. Są one zupełnie nieatrakcyjne dla pszczół. W tym momencie wkracza człowiek, który tworzy pożywkę dla owadów. Składa się ona z ziół, roślin i owoców. Pszczoły przerabiają ten produkt na ziołomiód.

Jak zrobić taką pożywkę? Należy zmieszać odpowiednią roślinę z syropem cukrowym oraz wodą. Musimy zachować odpowiednie proporcje, bo owady nie będą nią zbytnio zainteresowane. Nie możemy dodać za dużo cukru, gdyż produkt sfermentuje i przestanie być interesujący.

Potem do roboty wkraczają pracowite pszczółki. Dodają one do pożywki swoje enzymy, dzięki czemu powstaje ziołomiód. Różni się on od zwykłego miodu zawartością minerałów i witamin. Jest w nim więcej magnezu i wapnia (11,mg przy 9,86 w tradycyjnym miodzie). Znajdziemy w nim też miedź, cynk, nikiel, żelazo. Ich ilość wynosi 11,6 mg, czyli o ponad 10 mg więcej niż w zwykłym produkcie.

Ziołomiód (Pexels)
Ziołomiód (Pexels)

Istnieje kilka rodzajów i każdy ma różne zastosowanie

Ziołomiody, w zależności od rośliny, która została wykorzystana, dzielimy na:

  • leczące przeziębienia i wzmacniające odporność - malinowy, sosnowy, macierzankowy, porzeczkowy,
  • wzmacniające organizm - pokrzywowy, głogowy, aroniowy, mniszkowy,
  • na bezsenność i stres - melisowy, rumiankowy, lawendowy,
  • wspomagające trawienie - nagietkowy, miętowy.

Ogromnym plusem jest to, że nie trzeba ich macerować ani parzyć. Wystarczy, że dodamy dwie łyżeczki do herbaty lub wody i możemy cieszyć się ich dobrodziejstwem. Musimy tylko pamiętać o tym, by napój miał mniej niż 40 stopni, bo inaczej ziołomiód straci swoje właściwości. Produkt idealnie sprawdzi się jako dodatek do owsianki, naleśników lub kanapek.

Kilogram produktu kosztuje około 50-60 zł. Nie jest on jednak tak bardzo popularny, jak zwykły miód. Mnóstwo osób nie wie o istnieniu takiego skarbu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także