5 mało znanych dodatków do domowego rosołu. Smakują o niebo lepiej niż zwykły makaron!
W każdym domu rosół wygląda nieco inaczej, zaczynając od rodzaju mięsa, a kończąc na dodatkach. Rosół z makaronem jadł chyba każdy, ale to wersja z ziemniakami króluje m.in na Śląsku. Spróbuj zrobić go w swoim domu!
16.09.2020 | aktual.: 16.09.2020 15:05
Mamy i babcie to królowe rosołu
Nigdzie rosół nie smakuje tak dobrze, jak u mamy. Poza tym jest fantastyczną bazą do innych zup! W XIX wieku każda książka kucharska zaczynała się od instrukcji, jak ugotować dobry rosół. Ale zgodzić się musisz z jednym: w swoim domu smakuje najlepiej!
Rosół z ziemniakami
Na Śląsku szczególnie popularny jest rosół...z ziemniakami! Są smacznym zamiennikiem makaronu i sprawiają, że zupa staje się bardziej sycąca. Sam wywar jest nieco ostrzejszy. Ziemniaki gotuje się osobno, w osolonej wodzie i wrzuca do wywaru. Do tego koperek i pyszny obiad gotowy!
Kasza krakowska
Ulubiony przysmak Anny Jagiellonki- kasza gryczana niepalona! W wersji wytrawnej możemy znaleźć ją jako...zamiennik makaronu!
10 łyżek kaszy krakowskiej dokładnie przepłucz. W garnku o grubym dnie zagotuj dwie szklanki wody, wrzuć łyżkę masła, sól i kaszę i gotuj przez 20 minut, ciągle mieszając.
Nawilż półmisek wodą i włóż do niego ugotowaną kaszę. Posyp koperkiem, wystudź i pokrój w kostkę. Dorzuć do rosołu i krakowska zupa gotowa!
Rosół po wiedeńsku
Nie tylko Polacy kochają zupy! Wiedeński rosół wyróżnia się nietypowym dodatkiem. Zamiast makaronu znajdziesz w nim... naleśnika. Ale bynajmniej takiego z serem. Po prostu suchy naleśnik krojony jest w paski i wrzucany do ugotowanego rosołu. Prosta zmiana, a jaka pyszna!
Lane kluski
Rosół z lanymi kluseczkami to smak moich wakacji u prababci! Lane kluski sprawdzą się idealnie nie tylko do tej zupy, będzie super również jako dodatek do zupy mlecznej, koperkowej, jarzynowej...
Przygotowanie jest banalnie proste: roztrzep 2 jajka, dodaj do nich ok. pół szklanki mąki i wlej cienkim strumieniem do rosołu.
Wątrobiane kluski
Na tarce zetrzyj 400 g wątróbki drobiowej, błonki zostaną na jej powierzchni. Wymieszaj 2 szklanki mąki, 2 jajka i 1 szklankę wody. Do powstałego ciasta wrzuć startą wątróbkę, dosyp ok. 1/2 szklanki bułki tartej i kładź kluski na powierzchni rosołu.
Nietypowe, a bardzo smaczne połączenie!