Lepszy niż z piekarni. Skórka wyjdzie chrupiąca, a środek puszysty
Pieczenie chleba w domu stało się bardzo modne. Nic dziwnego. Pachnący wyrośnięty bochenek zamieni zwykłe śniadanie w prawdziwą ucztę. Mamy dla was świetny przepis na pyszny chleb orkiszowy.
24.04.2023 06:32
Pszenica orkisz zwyczajowo jest nazywana szpelcem albo po prostu orkiszem. Jest to gatunek zboża, który był bardzo popularny w... średniowieczu! Obecnie uprawiany jest rzadko. Nie zapominajmy jednak o charakterystycznych właściwościach prozdrowotnych tego produktu spożywczego. Mąka orkiszowa to nie tylko samo zdrowie, ale też bogactwo smaku i aromatu. Mąka ta ma też wpływ na naszą odporność, wzmacniając ją i dobrze oddziałując na produkcję krwi. Przygotowywane z niej wypieki są naprawdę znakomite.
– pisze Anna Kamińska, autorka bloga Kuchennymi drzwiami. Na blogu znajdziecie również przepis na makaron ze szparagami.
Chleb orkiszowy – przepis
Składniki na zaczyn:
- wyparzony słoik
- 3 łyżki mąki orkiszowej bio z pełnego przemiału T2000
- letnia woda – tyle, aby powstała masa o konsystencji gęstej śmietany.
Ciasto:
- 350 mąki gryczanej jasnej bio
- 350 mąki orkiszowej chlebowej bio
- 2 łyżki mielonego siemienia lnianego (opcjonalnie)
- 1,5 łyżeczki soli
- 750 ml wody
- zaczyn
- dwa słoiki o średnicy ok. 10 cm i pojemności 540-550 ml
Sposób przygotowania:
- Przygotuj zaczyn. Odstaw i mieszaj codziennie, aż zaczyn zacznie pracować i stanie się kwaśny. Trwa to 4-5 dni lub dłużej, w zależności od temperatury otoczenia. Mój zaczyn dojrzewał w piekarniku nagrzanym do 28 st. C. Można skrócić proces i do 3 łyżek aktywnego żytniego zakwasu dodać mąkę orkiszową – proporcje 1:1:1
- Wymieszaj suche składniki, dodaj ciepłą wodę, wymieszaj i dodaj zaczyn. Teraz wszystko dokładnie wymieszaj. Odłóż 3 łyżki ciasta do słoika na kolejne pieczenie chleba i włóż do lodówki. Będzie to zaczyn na kolejny chleb.
- Odstaw ciasto chlebowe w ciepłe miejsce na około 6-9 godzin. Słoiki dokładnie wysmaruj smalcem lub masłem klarowanym i przełóż ciasto do 3/4 ich wysokości (ewentualnie resztę ciasta, gdy zostanie, umieść w kolejnym słoiku) i piecz około 50-60 minut w temperaturze 200 st. C (wstaw słoiki z ciastem do zimnego piekarnika).
- Po upieczeniu wyjmij chlebki ze słoików i połóż na kratce, aby całkowicie ostygły.
- Ciasto chlebowe możesz włożyć do dwóch keksówek i upiec prostokątny chleb. Wtedy foremki z ciastem chlebowym wstawiasz do nagrzanego piekarnika.
Polecamy nasz film na pulpety po cygańsku: