Zauważyłeś coś takiego na chlebie? Prawie nikt nie wie, co to oznacza
Kupując chleb i następnie spożywając jego kromki, z pewnością niejednokrotnie mogłeś zauważyć mniejsze lub większe dziury w pieczywie. Czym one tak naprawdę są i skąd się biorą? Czy to zamierzony efekt piekarzy? Okazuje się, że odpowiedź na tak postawione pytania, nie jest jednoznaczna.
30.03.2023 10:34
Wybierając się po chleb do swojej ulubionej piekarni, z pewnością oczekujesz tego, by był on świeży, chrupiący, pachnący i wyróżniający się możliwie najlepszym smakiem i składem. Pomimo tego, że dostępne są różne rodzaje chlebów, to w niemal każdym można dostrzec mniejsze lub większe dziury. Nie da się ukryć, że większość osób jest do nich w pełni przyzwyczajona i to mimo totalnej niewiedzy na ich temat. Bo przecież, taki chleb tak samo smakuje jak ten bez dziur, prawda?
Co zrobić w sytuacji, gdy chleb ma dziury?
Tak naprawdę, kupując swój ulubiony chleb, mniejsze lub większe dziury można dostrzec dopiero po jego pokrojeniu. Najczęściej nie są one przeszkodą, ale te większe dziury mogą stanowić trudność w przypadku, gdy będziesz chciał posmarować kromki chleba masłem. Wiedz, że dziury powstające w chlebie są wadą pieczywa, która może wynikać z kilku czynników. Pamiętaj, że taka wada nie oznacza, że pieczywo jest w jakimś stopniu szkodliwe. Jednak, w jakimś stopniu psuje to wizerunek twojej ulubionej piekarni.
Co zrobić w sytuacji, gdy twój chleb ma większe dziury? Wiedz, że bez obaw możesz złożyć na niego reklamację w miejscu zakupu. Każda szanująca się piekarnia, w takim przypadku powinna ci zwrócić pieniądze, jeśli miękisz, czyli środek pieczywa jest pełen dziur. Jeśli jest to mała piekarnia, to dobrze będzie również zwrócić im uwagę na to, by wyeliminowali tego typu błędy, które mogą psuć ogólny wizerunek firmy.
Skąd się biorą dziury w chlebie?
W przypadku, gdy kupiłeś chleb i wiesz już, jak postąpić, gdy zauważyłeś w nim dziury, to dobrze będzie poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, jest to wada pieczywa, która może wynikać z kilku istotnych czynników. Najczęstszym powodem jest użycie zbyt dużej ilości cukru i drożdży. Działanie mikroorganizmów w chlebie zwiększa się wówczas nawet kilkukrotnie, a ukrojona kromka chleba nie nadaje się do posmarowania masłem.
Najczęstsze błędy, które mogą przyczyniać się do powstania dziur w chlebie to m.in.:
- użycie zbyt małej ilości glutenu lub dodanie zbyt mocno sfermentowanego zakwasu;
- błędy piekarza, takie jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura pieczenia czy nieodpowiednie warunki podczas wyrastania ciasta;
- zbyt luźna konsystencja ciasta;
- użyto mąki z porośniętego (wykiełkowanego) ziarna.
Zawsze możesz przygotować domowy chleb z patelni. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: