Czerstwy chleb nie musi wylądować w koszu. Wyczarujesz z niego przepyszne dania
Przez całe moje dzieciństwo rodzice i dziadkowie wpajali mi szacunek do chleba. Do tej pory on mi pozostał i gdy upadnie mi kromka na podłogę, podnoszę ją i całuję. Robię to całkowicie odruchowo. Nigdy nie wyrzucam pieczywa. Jeśli już zdarzy się, że nie mam innej możliwości, korzystają na tym moje zwierzęta. Mieszkam na wsi, więc nie mam z tym większych problemów. Co jednak można zrobić z suchego pieczywa dla domowników? Czy można go jakoś wykorzystać czerstwy chleb, by zminimalizować marnowanie żywności? Otóż można! I to na całkiem smaczne sposoby.
31.01.2023 09:00
Czerstwy chleb zamień w bułkę tartą
Prawie każdy używa bułki tartej. Robi się z niej panierkę, można dodawać do kotletów mielonych, wysypawać nią blaszkę na ciasto. Po co jednak płacić za bułkę tartą w sklepie, skoro można zrobić ją samodzielnie z czerstwego pieczywa? Nie musi to być koniecznie bułka. Równie dobrze sprawdzi się czerstwy chleb. Wystarczy zetrzeć go na tarce, umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku i korzystać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
Tosty francuskie
Aby przygotować tosty francuskie, wystarczy nam czerstwy chleb, jajko, tłuszcz na patelnię i nieco soli. Reszta to już dodatki wedle uznania. Dawniej to był po prostu chleb w jajku, czyli sposób na odświeżenie chleba, który trochę za długo leżał w chlebaku. Na tak przygotowane tosty można położyć wędlinę, pomidora, ser – co kto lubi. Tosty można zrobić również bez jajka. Całą kromkę chleba należy podsmażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu i odrobinę posolić. I już mamy pyszny chlebek do chrupania.
Czerstwy chleb – baza do zapiekanki
Zapiekanka jest idealnym sposobem na wykorzystanie czerstwego chleba. Nie tylko nie zmarnujemy pieczywa, ale jeszcze możemy zużyć inne produkty, które zalegają nam w lodówce. Do takiej zapiekanki można wrzucić właściwie wszystko, na co mamy ochotę. Naczynie żaroodporne wystarczy posmarować tłuszczem i wyłożyć kromkami chleba, który namoczymy wcześniej w mleku. Następnie zalewamy te kromki jajkiem roztrzepanym z przyprawami: solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi. Na to układamy wcześniej przesmażone warzywa: cebulkę, marchewkę, posiekany czosnek, pieczarki. Na wierzchu kładziemy plastry wędliny i wszystko posypujemy startym serem. Zapiekankę wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy ok. pół godziny.
Kwas chlebowy
Kwas chlebowy możemy przygotować z czerstwego chleba żytniego albo razowego. Napój ten powstaje w wyniku fermentacji. Aby go zrobić, potrzebny jest 1 kg pokrojonego w kromki suchego chleba razowego, który zalewamy 7 litrami wrzątku. Całość przykrywamy gazą i zostawiamy na dobę w temperaturze pokojowej. Następnie chleb odcedzamy. Dodajemy 40 g drożdży utartych z łyżką cukru oraz ok. 20 g cukru rozpuszczonego w wodzie. Po kolejnej dobie znów przecedzamy napój i rozlewamy go do butelek lub słoików. Odstawiamy na kolejną dobę. Gdy na powierzchni zacznie pojawiać się piana, kwas jest gotowy. Bardzo dobrze zaspokaja pragnienie, a nawet syci i uzupełnia mikroelementy na takiej samej zasadzie jak izotoniki. Kwas chlebowy zawiera od 0,7 do 2,2 proc. alkoholu.
Czerstwy chleb jako składnik zupy
Do zrobienia pożywnej zupy chlebowej wystarczy kilka kromek czerstwego chleba, ok. 1 litr bulionu, 2 ząbki czosnku, cebula, oliwa, sól oraz pieprz. Najpierw rozgrzewamy oliwę i szklimy na niej posiekaną cebulę. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pokrojony w kostkę chleb. Wszystko przesmażamy przez ok. 10 minut. Następnie zalewamy wszystko bulionem i zagotowujemy. Gotujemy przez kolejne 10 minut. Zupę blendujemy i doprawiamy wedle uznania.
Czerstwy chleb możemy wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Przygotujemy z niego knedle, pudding, a nawet szarlotkę. Wystarczy odrobinę chęci i fantazji, by nie stać się jedną z osób, które marnują żywność.
Autor: Halina Basek
Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na serowe kulki w kolorowych przyprawach: