PrzepisDania bezmięsneCzęsto kurzy się w warzywniakach. Gdy poznasz jego właściwości, od razu pobiegniesz kupić

Często kurzy się w warzywniakach. Gdy poznasz jego właściwości, od razu pobiegniesz kupić

Topinambur
Topinambur
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.11.2023 18:02

Topinambur nie jest zbyt znanym i wybieranym produktem. Zazwyczaj kurzy się na sklepach półkowych lub w ogóle nie jest dostępny. Nic dziwnego, skoro warzywo to zostało całkiem wyparte. Jest jednak źródłem wielu witamin i minerałów, a do tego możemy przyrządzić go na najróżniejsze sposoby.

Topinambur nie jest wcale żadną nowością. W naszym kraju znamy go od XVIII wieku, gdyż z Ameryki sprowadzili go hiszpańscy oraz portugalscy koloniści. Nigdy jednak nie stał się tak popularny, jak inne warzywa, na przykład ziemniaki. Zjadamy bulwy topinambura, które w smaku przypominają karczoch. Warzywo zawiera inulinę, czyli ciekawy rodzaj błonnika, który wspiera florę bakteryjną jelit. Oprócz tego ma niski indeks glikemiczny i jest źródłem żelaza, krzemionki, witamin B i C.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przyrządzać topinambur?

Możesz go upiec, podsmażyć lub ugotować - zupełnie, jak ziemniaki. Ciekawym pomysłem jest dodanie go do sałatek. Dobrym pomysłem jest dorzucenie go do zupy lub zapiekanek. Musisz jednak pamiętać, że topinambur w wersji na surowo często jest przyczyną wzdęć. Pamiętaj o tym, by dobrze wyszorować warzywo. Pod skórką znajduje się najwięcej składników odżywczych i lepiej jej nie obierać. Jeśli jednak wolisz wykonać tę czynność, wrzuć topinambur na pięć minut do wody z octem, żeby nie ściemniał.

Topinambur
Topinambur© Flickr

Warzywo to sprawdzi się też jako składnik musów owocowych, na przykład jabłkowego lub gruszkowego. Możesz też przygotować z niego purée z dodatkiem masła, mleka oraz chrupiącego boczku. Ciekawie smakują frytki z tego produktu. Musisz pamiętać o tym, by smażyć je krócej niż te z ziemniaków, by nie straciły świeżości i były cały czas dobre.

Przepis na topinambur z czarnuszką

Składniki:

  • kilogram bulw topinamburu,
  • 4 łyżki oliwy,
  • sól morska,
  • łyżka czarnuszki,
  • łyżeczka tymianku,
  • łyżka sezamu.

Sposób wykonania:

  1. Topinambur wyszoruj.
  2. Sól zmiel z czarnuszką, dodaj tymianek i dolej oliwę. Taką mieszanką natrzyj warzywo.
  3. Piecz w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 10-12 minut.
  4. Posyp bulwy uprażonym sezamem.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także