PrzepisNaukowcy potwierdzają: jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki

Naukowcy potwierdzają: jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki

Naukowcy potwierdzają: jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki
Ewa
09.03.2022 15:30

Czy jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki? Jaki wpływ na wygląd ma ser? Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem wszelkiej maści serów, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Naukowcy przeprowadzili badanie i odkryli, że jedzenie sera ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Czy jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki?

Według badań przeprowadzonych na dublińskim uniwersytecie, wynika że ludzie którzy spożywają większą ilość nabiału, są szczuplejsi od tych, którzy unikają serów, mleka czy jogurtów. Dodatkowo okazuje się, że spożycie tego typu wyrobów nie miało wpływu na wzrost cholesterolu.

Czy jedzenie sera pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki?  W badaniu wzięło udział blisko 1500 osób w wieku od 18 do 90 lat, a ich zadaniem (w zależności w której grupie się znaleźli) było spożywanie (lub też nie) nabiału w tym serów, jogurtów, mleka, masła itp. Wyniki pokazały, że osoby, które spożywały produkty mleczne, miały niższy procent tkanki tłuszczowej, a także niższe ciśnienie krwi. Dodatkowo wskaźnik BMI był mniejszy, tak samo jak i obwód w talii.

Z kolei inna analiza przeprowadzona w 2018 r. w badaniu 2512 mężczyzn w Walii wykazała łagodną odwrotną zależność między spożyciem sera a masą ciała po pięciu latach, co oznacza, że ​​jedzenie sera wiązało się z utratą masy ciała, chociaż efekt ten zanikał po 10 latach.

Nie ma dowodów na to, że ser jest powiązany z chorobami sercowo-naczyniowymi, a w niektórych badaniach jest to nawet trochę związane z niższym ryzykiem. I znowu, w przypadku cukrzycy, w najgorszym przypadku jest neutralny, a może i ochronnymówi Dariush Mozaffarian, dziekan Tufts Friedman School of Nutrition Science and Policy

Wpływ sera na wygląd i zdrowie. W jakich ilościach jest zdrowy?

Badania University College Dublin są jednak całkowicie sprzeczne z dotychczasowymi zaleceniami zdrowotnymi, bo w końcu ser tuczy, jest kaloryczny i wpływa na wysoki cholesterol. W takim razie czy należy go spożywać w nieograniczonych ilościach, czy całkowicie odstawić?

Według dublińskich badań, w serze znajdują się tłuszcze nasycone, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Spowodowane jest to zestawem składników odżywczych w nim zawartych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko zależy od ilości zjedzonego sera, ale od innych substancji odżywczych, które spożywamy.

Co ciekawe, jedzenie żółtego sera zmniejsza ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł. Wszystko przez to, że ser żółty podnosi pH płytki nazębnej. Czyżby ser pomagał uzyskać zdrowy uśmiech?

Co myślisz o tych wynikach badań? Jaki ser lubisz najbardziej i czy dzięki badaniom przestaniesz się obawiać o jego kaloryczność? Daj nam znać w komentarzu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także