Byłem zaskoczony, gdy znajomy wyjął je z zamrażarki. Uświadomiłem mu, że popełnia ogromny błąd
Lato obfituje w wiele popularnych i niezwykle smacznych sezonowych owoców. To oczywiste, że najlepiej smakują te świeżo zebrane lub zakupione. Ci, którzy chcą przedłużyć ich niepowtarzalny smak i właściwości, decydują się na ich mrożenie. Sprawdź, czy zamrożenie sezonowych owoców jest dobrym pomysłem. Dowiedz się też, których z nich nie należy mrozić i czy sezonowe owoce, po wyjęciu z zamrażarki, będą równie smaczne.
22.06.2023 | aktual.: 22.06.2023 11:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nadmiar sezonowych owoców bardzo często powoduje, że większość osób nie ma pomysłu na to, jak je wykorzystać, by przedłużyć ich trwałość, smak i właściwości. W takim przypadku, najlepszym wyjściem wydają się być przetwory z owoców lub mrożenie. To sposób na przedłużenie smaku lata i możliwość korzystania z ich właściwości w zimowe i ponure dni. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie sezonowe owoce nadają się do mrożenia. Sprawdź, w jakim przypadku nie jest to zalecane.
Czy można mrozić sezonowe owoce?
Jak dobrze wiesz, sezon na owoce jest dość krótki. Jeśli chodzi o truskawki, maliny, czy jagody, to ich najlepszym smakiem możesz cieszyć się tylko przez chwilę. W takim przypadku, najrozsądniejszym wyjściem wydaje się być ich zamrożenie. Ale czy wszystkie sezonowe owoce nadają się do zamrożenia? Są pewne wyjątki, ale większość z nich może być mrożona, bez utraty wartości mineralnych i odżywczych. Istotny jest tu sposób mrożenia, długość tego procesu oraz naczynia, czy woreczki, w którym zamierzasz mrozić owoce sezonowe.
Na pewno, żadnym problemem nie będzie mrożenie truskawek, jagód, malin, wiśni, śliwek czy czereśni. Przed zamrożeniem warto odpowiednio przygotować owoce, myjąc je, oczyszczając je skórek lub pestek oraz krojąc na kawałki, jeśli jest to konieczne. Następnie owoce można umieścić w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub specjalnych woreczkach do zamrażania, usuwając jak najwięcej powietrza. Ważne jest również oznaczenie opakowania datą zamrożenia, abyś wiedział, jak długo można przechowywać owoce w zamrażarce.
W jaki sposób mrozić sezonowe owoce i jak długo możesz je przechowywać?
Jak prawidłowo zamrażać owoce? Najpierw należy sprawdzić, czy owoce są zdrowe i nie mają żadnych uszkodzeń. Następnie, przed zamrażaniem, usuń szypułki z truskawek i ogonki z czereśni. Owoce o mniejszych rozmiarach, takie jak jagody, powinny być zamrażane na tackach, a potem przeniesione do woreczków. Nie jest konieczne obieranie owoców, ale jeśli są większe, warto je pokroić, co ułatwi przechowywanie i pozwali zaoszczędzić miejsce w zamrażalniku. Mrożenie owoców na zimę nie jest trudne. Do mrożenia sprawdzą się specjalne woreczki, a także tacki lub pojemniki.
Jak długo można przechowywać zamrożone owoce? Truskawki, wiśnie i maliny można trzymać w zamrażalniku przez maksymalnie cztery miesiące. Natomiast śliwki, morele i brzoskwinie będą świeże przez pół roku. Borówki, jagody i żurawina także mogą być przechowywane w zamrażalniku przez pół roku.
Jakich owoców sezonowych nie należy mrozić?
Pomimo tego, że sezonowe owoce nadają się do mrożenia, to jest pewna kategoria, która absolutnie nie nadaje się do mrożenia. Taki sposób przedłużenia ich trwałości, będzie dużym błędem. Nie można zamrażać tych owoców, które wyróżniają się dużą zawartością wody. W takiej sytuacji, nie warto zamrażać arbuza, cytrusów, czy winogron. Po rozmrożeniu, stracą swój smak i konsystencję.