PoradyBabcia Józia miała rację. Tylko w ten sposób faworki będą lekkie jak piórko

Babcia Józia miała rację. Tylko w ten sposób faworki będą lekkie jak piórko

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
11.02.2023 12:08

Przygotowywanie faworków może być łatwe i przyjemne albo trudne, pracochłonne i — co najgorsze — niesatysfakcjonujące, bo chruścik wychodzi zbity i niesmaczny. Wszystko zależy od tego, ile zasad dotyczących jego smażenia już poznałeś. Dziś wyjaśnimy, dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem. 

Jeśli ktoś jako dziecko podglądał babcię przygotowującą faworki na tłusty czwartek, mógł się nieco zdziwić. Miała zły dzień? Rozładowuje emocje? Przegrała w bingo? Czemu ona tak tłucze to ciasto wałkiem?!

Musimy przyznać, że dopiero lata później dowiedzieliśmy się, że babcia niczego nie robiła w kuchni przypadkiem, a wszystko opierała na swojej wiedzy, doświadczeniu i lat spędzonych na udoskonalania swojego warsztatu kulinarnego, często metodą prób i błędów.

Dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem? - Pyszności; foto: Canva
Dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem? - Pyszności; foto: Canva

Dzisiaj życie jest nieco prostsze niż wtedy; wystarczy przeczytać artykuł Pyszności i już wszystko wiadomo. A skąd babcia wiedziała, że przed usmażeniem faworków należy zbić ciasto wałkiem? Tego nie wie nikt poza nią, ale jedno jest pewne: miała rację.

Dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem?

W całym patencie zbicia ciasta na faworki chodzi o to, żeby masa przed usmażeniem została jak najbardziej napowietrzona. To dlatego, kiedy skończysz już wyrabiać ciasto, robota nie jest jeszcze skończona. Zanim wrzucisz je na gorący tłuszcz, ubijaj je wałkiem, składaj, bij, znowu składaj — i tak co najmniej 10 minut.

"Wtłoczenie" pęcherzyków powietrza do ciasta sprawi, że po usmażeniu faworki będą puszyste i delikatne. Na podobnej zasadzie działa woda gazowana w cieście naleśnikowym.

Dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem? - Pyszności; foto: Canva
Dlaczego ciasto na faworki bije się wałkiem? - Pyszności; foto: Canva

O czym jeszcze pamiętać podczas przygotowywania faworków?

Żeby chrust wyszedł idealnie smaczny, warto również zwrócić uwagę na temperaturę oleju, w którym jest smażony. Powinna ona wynosić mniej więcej 180 stopni, a czas smażenia w tak nagrzanym oleju wynosi po około 40 sekund na stronę.

Do przygotowania faworków wybierz też szeroki i głęboki garnek, a chrust smaż po trochu, bo nie lubią się on z tłokiem. Możesz też pójść na małą łatwiznę. Jak? Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł.

Zobacz też ten przepis na wieprzowe kieszonki z żółtym serem, ogórkiem i boczkiem. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także