PoradySzara obwódka wokół żółtka to zły znak. Istnieje sposób, aby jej uniknąć

Szara obwódka wokół żółtka to zły znak. Istnieje sposób, aby jej uniknąć

Szare żółtko - Pyszności; Foto Canva.com
Szare żółtko - Pyszności; Foto Canva.com
03.11.2022 10:07, aktualizacja: 19.10.2023 13:14

Ugotowane jajka dodajemy do wielu wspaniałych potraw lub spożywamy na śniadanie. Czy zastanawialiście się kiedyś, o czym świadczy szare żółtko, a dokładniej mówiąc szara obwódka, która jest widoczna tuż po ugotowaniu? Nie wygląda to apetycznie. W związku z tym, czy można zjeść takie jajko i jak pozbyć się tego problemu? Znamy odpowiedź!

O czym świadczy szare żółtko w jajku?

Czy zdarzyło się Wam zaobserwować szarą otoczkę na żółtku ugotowanego jajka? Z pewnością tak. Ten problem pojawia się praktycznie za każdym razem, gdy gotujemy jajka na twardo. I to pomimo tego, że zakupione jajka są świeże. Okazuje się jednak, że ich świeżość nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Wszystkiemu winne jest nieodpowiednie gotowanie - okazuje się bowiem, że robimy to za długo. Można tego uniknąć. Wystarczy, że będziemy gotować jajka krócej, a szare żółtko nie będzie już żadnym problemem.

Wybijanie jajek do miski - Pyszności; Foto: Canva.com
Wybijanie jajek do miski - Pyszności; Foto: Canva.com

Ile gotować jajka na twardo, by nie powstało szare żółtko?

Okazuje się, że każda minuta ma znaczenie. Również w przypadku gotowania jajek na twardo. Idealny i najlepszy czas na ich gotowanie wynosi około 7-8 minut od momentu zagotowania wody. Wystarczy włożyć jajka do garnka i zalać je zimną wodą. Dobrze będzie wsypać odrobinę soli, by w przypadku popękania skorupek, białko nie wypływało. Garnek ustawiamy na średnim ogniu i od momentu zagotowania wody, jajka gotujemy przez około 8 minut. Następnie zdejmujemy garnek, ostrożnie wylewamy wrzącą wodę i zalewamy je zimną wodą. Szare żółtko na pewno nie powstanie.

Jak sprawdzić świeżość jajek?

W przypadku jajek niezwykle ważną kwestię odgrywa ich świeżość. Warto o tym wspomnieć dodatkowo, bo mogą zdarzyć się takie sytuacje, gdy zastanawiamy się, czy ich spożycie jest dla nas bezpieczne. Jak to zrobić? Warto obserwować kolor żółtka i całego jajka. O tym, że nie nadaje się do spożycia świadczy kolor niebieski - oznacza to, że rozpoczął się proces gnilny. Ważny jest również zapach jajka - produkt nadający się do spożycia, nie powinien wydzielać żadnego zapachu. Pamiętaj również, że świeże jajko ma wypukłe żółtko z przylegającym białkiem.

Gotowanie jajek - Pyszności; Foto: Canva.com
Gotowanie jajek - Pyszności; Foto: Canva.com

A jak sprawdzić świeżość jajek po ich ugotowaniu na twardo? W tym przypadku niezwykle ważne będzie położenie żółtka - powinno ono znajdować się w centralnej części jajka. W przeciwnym razie otrzymujemy sygnał, że struktura białka się postarzała. Żółtko znajdujące się w centralnym punkcie świadczy, że można je dodawać do ulubionych sałatek lub śniadań. Ważne jest również to, że świeże jajko jest trudniej obrać po jego ugotowaniu. Najlepszym testem będzie również jego spróbowanie, bez przypraw. To pozwoli nam ocenić faktyczną jego świeżość.

W Twojej kuchni królują potrawy z jajkami? Zobacz na naszym kanale YouTube - 23 genialne triki z jajkami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także