PrzepisDomowa kostka rosołowa bez sztucznych dodatków. Jak ją zrobić?

Domowa kostka rosołowa bez sztucznych dodatków. Jak ją zrobić?

Wiele osób dodaje kostką rosołową m.in. do rosołu, aby jeszcze bardziej wzmocnić jego smak/źródło: Pyszności, ungvar/Adobe Stock
Wiele osób dodaje kostką rosołową m.in. do rosołu, aby jeszcze bardziej wzmocnić jego smak/źródło: Pyszności, ungvar/Adobe Stock
Marzena Pęcak
23.07.2023 12:35

Kostka rosołowa to jeden z tych produktów, które można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Ale czy wiesz, że wcale nie musisz kupować gotowców ze sztucznymi dodatkami? Już za moment poznasz rozwiązanie, które z pewnością zostanie z tobą na dłużej.

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez kostki rosołowej. Jest to przydatny dodatek, który wzbogaca zarówno smak, jak i wygląd każdego posiłku. Jednocześnie nie brakuje zagorzałych przeciwników tego typu produktów. Dlaczego? Podkreślają oni, że dostępne na rynku gotowe kostki rosołowe nie są zdrowe. Wręcz przeciwnie można znaleźć w nich wiele sztucznych ulepszaczy.

Z racji, że uważamy, że kostka rosołowa jest pomocna w kuchni, ale jednocześnie stawiamy na domowe patenty, postanowiliśmy znaleźć złoty środek na rozwiązanie tej sytuacji. I udało się!

Kostka rosołowa dodawana jest do wielu dań/źródło: Katarzyna/Adobe Stock
Kostka rosołowa dodawana jest do wielu dań/źródło: Katarzyna/Adobe Stock

Gotowa kostka rosołowa — co można w niej znaleźć?

Z pozoru mogłoby wydawać się, że mała kostka rosołowa, nawet jeśli nie ma idealnego składu, nie może zaszkodzić. I tu możemy zgodzić się z tobą pod jednym warunkiem. Jeśli używasz jej regularnie, albo jednocześnie stosujesz inne gotowe rozwiązania, które nie są zbyt zdrowe, sprawa jest już dużo bardziej skomplikowana.

Z czego składają się kupne kostki rosołowe? Oprócz suszonych warzyw i przypraw, możesz znaleźć tu wzmacniacze smaku, utwardzony tłuszcz, sztuczne barwniki oraz bardzo dużą ilość soli. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda?

Postaw na domowe rozwiązanie

Nie musisz jednak załamywać rąk i rezygnować z ulubionego dodatku do wielu dań. Po prostu zrób go sam, na bazie warzyw i przypraw, bez sztucznych dodatków. Cała receptura jest naprawdę bardzo prosta, dlatego też poradzi sobie z nią nawet ktoś, kto dopiero stawia swoje pierwsze kroki w kulinarnym świecie.

Co więcej, dzięki naszemu patentowi raz przygotowane kostki rosołowe, będziesz mieć pod ręką w zapasie na długi czas. Nie musisz więc martwić się, że nagle zabraknie ich podczas gotowania. Zaczynamy!

Jak zrobić kostki rosołowe?

Przepis, który za moment poznasz to genialna baza, która sprawdzi się także przy przepisach z kuchni wegetariańskiej. Oczywiście, jeśli jesteś miłośnikiem mięsnych akcentów, receptura wymaga tylko małych modyfikacji. Jakich? Po prostu do wymienionych niżej składników dodaj ugotowane i zmielone mięso. To takie proste!

Składniki:

  • 3 marchewki,
  • 1 cebula,
  • 1 por,
  • 1/2 selera,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1/4 szkl. soli,
  • 1 łyżka (ziół prowansalskich, lubczyku, tymianku, kurkumy),
  • 3 łyżki oliwy.

Sposób przygotowania:

  1. Pracę nad przepisem rozpocznij od przygotowania marchewek. Obrane warzywa zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
  2. W podobny sposób przygotuj selera. Natomiast pora pokrój w drobne krążki.
  3. Następnie obierz ząbki czosnku, po czym przeciśnij je przez praskę.
  4. Obraną cebulę pokrój w drobną kostkę.
  5. Przygotowane w ten sposób warzywo, wrzuć na rozgrzaną patelnię z dodatkiem oliwy z oliwek.
  6. Do cebuli dodaj również wcześniej przygotowanego pora, selera, marchewki i ząbki czosnku.
  7. Całość smaż na patelni przez kilka minut, do chwili, aż warzywa zaczną robić się miękkie.
  8. Dopiero wtedy możesz dodać na patelnię kolejne składniki. A są to: posiekany świeży lubczyk, zioła prowansalskie, kurkuma, tymianek oraz sól.
  9. Po raz kolejny dokładnie przemieszaj zawartość patelni. Na palniku trzymaj ją jeszcze przez 5 minut.
  10. I to praktycznie koniec. Teraz wystarczy, że przełożysz powstałą mieszankę do foremki na kostki lodu i wstawisz do zamrażarki.

Jak korzystać z domowych kostek rosołowych? To mega proste zadanie. Po prostu w razie potrzeby połącz je z wrzątkiem i domowy bulion jest już gotowy. Z takim dodatkiem każda potrawa będzie smakować jeszcze lepiej!

W naszym domowym przepisie znajdziesz tylko warzywa i przyprawy. Jest to więc w 100 proc. zdrowe i bezpieczne rozwiązanie. Co o nim myślisz?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także