PrzepisDomowy makaron z zielonym pesto. Przepis na szybki i prosty obiad

Domowy makaron z zielonym pesto. Przepis na szybki i prosty obiad

Domowy makaron z zielonym pesto. Przepis na szybki i prosty obiad
Ewa

01.02.2022 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zielone pesto to jeden z najprostszych i najpyszniejszych sosów do makaronu. Proste połączenie bazylii, oliwy, czosnku i piniowych orzeszków zjednało sobie fanów na całym świecie. We Włoszech przygotowano je już od średniowiecza! Zobacz przepis na domowy makaron z zielonym pesto.

Jak zrobić zielone pesto w domu?

Znane nam dzisiaj Pesto alla genovese pochodzi z XIX wieku, z książki kucharskiej autorstwa Emanuele Rossi i piastuje we włoskiej kuchni naprawdę ważne stanowisko. Jest nie tylko dodatkiem do makaronu, ale też pojawia się w kanapkach, roladkach z kurczaka, a nawet sałatkach.

Jak zrobić zielone pesto? Pesto to świetny patent na błyskawiczny obiad- wystarczy połączyć sos z ugotowanym makaronem i gotowe! Smakuje świetnie na zimno, więc taki obiad możesz zabrać do pracy nawet jeśli nie masz możliwości podgrzania.

Przepis na domowy makaron z zielonym pesto

Idealnym uzupełnieniem domowego pesto jest makaron. Nasze babcie robiły go co niedzielę do obiadu, jednak powoli ten zwyczaj zanika. Sklepowe półki aż uginają się od różnych rodzajów makaronu. Jeśli jednak dysponujesz wolną chwilą, to warto przygotować go w swoim domu. Jest to banalnie proste, a do samego przygotowania nie potrzebujesz praktycznie żadnych specjalistycznych sprzętów.

Zobacz, jak zrobić domowy makaron z zielonym pesto. Przepis, składniki i wykonanie krok po kroku poniżej.

Składniki

Domowy makaron – składniki

  1. 450 g mąki semoliny
  2. 3 jaja
  3. 1-2 łyżki oliwy z oliwek

Zielone pesto – składniki

  1. 20 g orzeszków piniowych
  2. 1 i 1/2 szklanki świeżej bazylii
  3. 50 g parmezanu
  4. 1 ząbek czosnku
  5. 50 ml oliwy
  6. szczypta pieprzu

Przepis na domowy makaron. Jak zrobić?

Jak zrobić domowy makaron? Kluczowym składnikiem makaronu jest dobra mąka. We Włoszech najczęściej sięga się po semolinę, która świetnie łączy się ze składnikami i jest przyjemna w obróbce- o wiele trudniej ją rozgotować. Możesz wybrać też jasną, drobną mąkę o wysokiej zawartości glutenu, takich jak pszenna tortowa typu 450 lub mąkę do pizzy  typu 00.

Obraz

Na stolnicę wysyp mąkę i zrób w środku wgłębienie. Wbij do niego jajka i zacznij zagniatać. Możesz dodać również szczyptę soli. Pamiętaj, że do przygotowania makaronu najlepiej użyć świeżych jajek. Dodaj oliwę i zagnieć ciasto w kulę. Odstaw na chwilę, żeby odpoczęło.

Obraz

Jak zrobić zielone pesto?

Przepis na zielone pesto. Na suchą, rozgrzaną patelnię wrzuć orzeszki piniowe i podsmaż. Uważaj, żeby się nie przypaliły. Jeśli nie masz orzeszków piniowych, możesz je z powodzeniem zastąpić nasionami słonecznika, orzechami włoskimi czy nerkowcami.

Obraz

W wysokim naczyniu umieść bazylię i zblenduj ją razem z obranym ząbkiem czosnku. Dodawaj stopniowo oliwę, żeby ułatwić sobie blendowanie.

W moździerzu rozbij podsmażone orzeszki i dodaj do bazylii. Dopraw pieprzem, dodaj starty ser (Parmigiano Reggiano, Grana Padano lub Corregio) i bardzo dokładnie wymieszaj.

Obraz

Pesto nie musi być idealnie gładkim sosem. Jeśli jednak wolisz je w kremowej konsystencji, to możesz zblendować wszystkie składniki razem.

Rozwałkuj ciasto na makaron

Ciasto na makaron rozwałkuj cienko. Jeśli będzie kleiło się do wałka, to podsyp mąką. Dzięki temu unikniesz sklejania się makaronu. Ostrym nożem potnij makaron w paski.

Obraz

Domowy makaron z zielonym pesto – podanie

Na każde 100 g makaronu potrzebujesz 1 l wody i płaską łyżeczkę soli. Wrzuć makaron do wrzącej wody i gotuj na średnim ogniu przez 3 minuty. Do ugotowanego makaronu dodaj przygotowane pesto. Nie podgrzewaj sosu- bazylia może stać się wtedy gorzka, a pesto zdecydowanie lepiej smakuje na zimno.

Obraz

Nie musisz gotować od razu całego makaronu! Jeśli chcesz przygotować go później, to rozłóż pokrojone paski na stolnicy, żeby trochę wyschły. Następnie obsyp je mąką, żeby się nie posklejały. Przełóż do woreczka i zamroź. Dzięki temu domowy makaron zawsze będziesz mieć pod ręką.