Drogocenny grzyb znów w polskich lasach. Wielu nie wie, że kosztuje 2 tysiące euro za kilogram

Gąskę sosnową nazywa się Świętym Graalem grzybiarzy - szczęściarzami są ci, którym uda się znaleźć choćby najmniejszego przedstawiciela tego gatunku. Grzyb ten znajduje się na liście najdroższych na świecie, ale też jest zagrożony wymarciem.

Gąska sosnowa występuje bardzo rzadko, uważa się ją za gatunek zagrożony wymarciem
Gąska sosnowa występuje bardzo rzadko, uważa się ją za gatunek zagrożony wymarciem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.08.2023 10:18

Gąskę sosnową trudno spotkać, toteż ceny, jakie osiąga, sięgają tysięcy euro. W Japonii i Chinach przypisuje się jej właściwości lecznicze - ma wzmacniać odporność i wykazywać działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwutleniające. Zaprawieni grzybiarze polują na gąskę sosnową również w Polsce, zwłaszcza w Beskidach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gąska sosnowa - Święty Graal grzybiarzy

Gąska sosnowa to przeciekawy gatunek grzyba. Znaleziono ją w 1921 roku, później gatunek ten uznano za wymarły. Po 100 latach pojawiła się znów - w Gdańsku i Beskidach w 2021 roku. Jej inne nazwy to opieńka sosnowa, prośnianka sosnowa, matsutake, opieńka matsutake oraz Święty Graal grzybiarzy.

Gąski sosnowe to grzyby cenione zwłaszcza w Azji. Są bardzo rzadko spotykane (zagrożone wymarciem) i nie da się ich sztucznie wyhodować. To z kolei wpływa na niebotyczne sumy, jakie trzeba zapłacić za kilogram tych grzybów. W Stanach Zjednoczonych to nawet 500 dolarów, w Japonii zaś kosztują od 4 do 9 tys. zł. (czyli nawet 2 tys. euro). Tym samym grzyb ten znajduje się na liście najdroższych na świecie obok trufli białej, maczużnika chińskiego i smardza.

Gąska sosnowa to wyjątkowy grzyb
Gąska sosnowa to wyjątkowy grzyb© Adobe Stock

Gdzie występują gąski sosnowe? Jak je rozpoznać?

Gąski sosnowe zbiera się głównie w Azji wschodniej, ale warto dodać, że dawniej pojawiały się w krajach skandynawskich czy nadbałtyckich oraz w Ameryce Północnej. Obecnie zasięg geograficzny gąski sosnowej ogranicza się do Eurazji. W Polsce można natrafić na gąskę głównie w Beskidach, zwłaszcza na terenie gminy Zawoja, choć w jej poszukiwania angażować się powinni wprawieni grzybiarze - można ją bowiem pomylić z trującymi gatunkami np. muchomorami Smitha (Amanita smithiana).

Jak rozpoznać gąskę sosnową? Kapelusz młodego grzyba jest nagi i gładki w dotyku. Ma brązowy kolor i przyjmuje stożkowaty kształt o brzegach zawiniętych ku trzonowi. Nóżka natomiast przybiera brązowo-białą barwę, jest bulwiasta i sprężysta, a miąższ - jędrny. Co ciekawe, grzyb ten charakteryzuje się silnym aromatem cynamonu, który nie znika nawet po długiej obróbce termicznej.

Wybrane dla Ciebie