Jej sąsiedzi palą grilla na balkonie. Nie sądziła, że tak zareagują na zwrócenie uwagi
Grillowanie na balkonie to zmora mieszkańców bloków i osiedli. Sąsiedzi skarżą się na zapachy. Czy za rozpalenie grilla grozi mandat?
24.04.2023 09:22
Wraz z majówką rusza też sezon grillowy. Mówi się, że grillowanie powinno być naszym sportem narodowym - Polacy są mistrzami marynowania, przyprawiania i smażenia. To również świetna okazja do integracji i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, nie każdy ma odpowiednią przestrzeń pod swoim nosem. W rezultacie na osiedlowych balkonach lądują grille. Dym przeszkadza jednak sąsiadom i może stać się źródłem nie tylko konfliktu, ale nawet mandatu.
"Grillowanie na balkonie powinno być surowo karane"
Chociaż my cieszymy się pyszną kiełbaską, to nasi sąsiedzi często muszą zmagać się z dymem i mocnym zapachem. Nie każde miejsce nadaje się do rozłożenia grilla nie tylko ze względu na naszą wygodę, ale również komfort innych ludzi.
Sąsiedzi nie przejęli się uwagami i kontynuowali grillowanie. Następny weekend również przyniósł piękną, słoneczną pogodę. Tym razem do grillowania dołączyła głośna muzyka, trzask butelek i rozmowy.
Zapach unoszący się z balkonu przeszkadzał nie tylko p. Marzenie, ale również innym mieszkańcom. Niestety, kolejne zwrócenie uwagi nic nie pomogło.
Kara za grillowanie
W polskim prawie nie ma jednoznacznego zapisku, który zabraniałby rozpalania grilla na balkonie. Dym i zapach z grilla mogą być uciążliwe dla twoich sąsiadów i podlegać art. 144 kodeksu cywilnego, który reguluje immisje, czyli zachowania sąsiadów uciążliwe dla innych mieszkańców. Wiążący jest również regulamin spółdzielni lub wspólnoty, więc jeśli widnieje w nim zapisek o zakazie, to warto go przestrzegać. Dodatkowo, wezwanie policji i wskazanie, że uciążliwi sąsiedzi zakłócają porządek, może skończyć się mandatem. Grill na balkonie (szczególnie tradycyjny, węglowy) może być zagrożeniem pożarowym w myśl rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709). Za stworzenie zagrożenia pożarowego można dostać 500 zł mandatu.