Grzyb z Ameryki rozgościł się w polskich lasach. Do domu wrócisz z pełnym koszykiem
Złotoborowik wysmukły to przybysz z Ameryki Północnej, który w Europie pojawił się pod koniec lat 80. W Polsce upodobał sobie tereny Podlasia oraz lasy pobrzeża Bałtyku. Obficie występuje na obszarze od Suwałk do Łeby. Właśnie ze względu na tę obfitość złotoborowik wysmukły nazywany jest grzybem dla leniwych.
03.09.2024 12:59
Złotoborowik wysmukły nazywany jest też borowikiem wysmukłym, borowikiem wrzosowym lub wrzosowiskowym, złotakiem wysmukłym lub borowikiem amerykańskim. Co ciekawe, polską nazwę, czyli złotoborowik wysmukły, uregulowano dopiero w 2021 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyb ten w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno - pierwsze trzy stanowiska stwierdzono na wybrzeżu Bałtyku w okolicach Lubiatowa i Białogóry w 2013 roku. Borowik amerykański występuje w otoczeniu sosny zwyczajnej i kosodrzewiny. W Polsce najczęściej spotykany jest na siedliskach piaszczystych, na przykład na zarośniętych przez sosny wydmach lub wrzosowiskach, stąd jedna z jego potocznych nazw gatunkowych.
Jak rozpoznać borowika amerykańskiego?
Kapelusz borowika amerykańskiego przeważnie ma wypukły kształt, który nigdy nie spłaszcza się całkowicie i osiąga średnicę od 4 do 20 cm. Jego powierzchnia jest sucha, a na krawędziach widoczna jest charakterystyczna "falbanka". Młode owocniki mają ciemnobrązowy lub cynamonowy kolor.
Od spodu borowik amerykański ma intensywnie żółtą barwę, która może stopniowo przechodzić w żółto-zielony odcień. Trzon tego grzyba mierzy od 7 do 15 cm, jest stosunkowo długi i bardziej przypomina trzon koźlarza niż borowika. Jego kolor może być żółty lub brzoskwiniowy. Charakterystyczną cechą są głębokie bruzdy i żłobkowana powierzchnia trzonu. Miąższ borowika amerykańskiego ma różowy odcień, który nie zmienia się pod wpływem kontaktu z powietrzem.
Złotoborowik wysmukły w kuchni
Złotoborowik wysmukły jest uważany za jadalnego grzyba. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż czasami jest mylony z grzybami niejadalnymi, takimi jak borowik szatański czy goryczak. Chcąc uniknąć niebezpiecznych pomyłek, zaleca się konsultację z doświadczonym mykologiem przed zbieraniem i konsumpcją tego grzyba.
Borowik amerykański posiada duży potencjał kulinarny, ponieważ ma delikatny smak i miękki miąższ. Może być używany do przygotowywania różnych potraw, takich jak zupy, gulasze, risotto oraz dania smażone. Warto jednak pamiętać o usunięciu rurek pod kapeluszem przed gotowaniem, aby potrawy zachowały apetyczny wygląd.