PrzepisZapomniany klasyk polskiej kuchni. W PRL-u był prawdziwym hitem

Zapomniany klasyk polskiej kuchni. W PRL‑u był prawdziwym hitem

Pyszności - Fot. Królestwo garów
Pyszności - Fot. Królestwo garów
Katarzyna Gileta

25.07.2023 08:01, aktual.: 25.07.2023 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasach PRL gospodynie domowe potrafiły wyczarować coś z niczego. Do kanonu polskiej kuchni na stałe weszły m.in. oszukane schabowe z mortadeli czy blok czekoladowy. A czy słyszeliście kiedyś o homarze po polsku? Ten przepis przypomniała Joanna, autorka bloga Królestwo garów.

Homar po polsku to danie z czasów PRL-u. Nazwa jest jednak myląca. Na liście składników na próżno szukać prawdziwego homara. Chyba że ktoś będzie miał ochotę dorzucić odrobinę mięsa homara z puszki, nie jest to jednak konieczne.

Oryginalny przepis na to danie pochodzi od Ireny Gumowskiej, autorki książek kulinarnych ubiegłego wieku.

Według niej potrawa podawana była w domu prof. Tadeusza Gronowskiego, Mistrza Kapituły Orderu Pomiana, powstałej na cześć Edwarda Pomiana-Pożerskiego, twórcy pierwszej w Paryżu wyższej szkoły gastronomicznej. Order Pomiana przyznawany był najwybitniejszym gastronomom świata w latach 1965-1976 – pisze Joanna Krzewińska na swoim blogu Królestwo garów

Na blogu znajdziecie również fantastyczny przepis na kwiaty cukinii faszerowane szpinakiem

Homar po polsku – przepis krok po kroku

Składniki:

  • 500 g wędzonego dorsza,
  • 2 marchewki (około 100 g),
  • sok z 1/2 cytryny,
  • 100 g majonezu,
  • natka pietruszki.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotowanie homara po polsku jest dziecinnie proste. Rybę należy najpierw dokładnie oczyścić ze wszystkich ości i rozdrobnić widelcem.
  2. Marchewki umyć, obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
  3. Następnie do ryby dodać marchewkę, wlać sok wyciśnięty z cytryny, majonez i posiekaną pietruszkę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i odstawić na chwilę, by smaki się przegryzły. Homar po polsku gotowy!

Homara po polsku możecie podać na rodzinnym przyjęciu. Jeśli przeraża was ilość majonezu w tym przepisie, wymieszajcie go z jogurtem naturalnym lub sięgnijcie po majonez o obniżonej kaloryczności.  Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także