Izraelscy naukowcy stworzyli wegańskie steki. Wydrukowali je za pomocą drukarki 3D!
Dieta roślinna staje się coraz bardziej popularna. Większość osób, która żywi się wegańsko, rezygnuje z mięsa z troski o środowisko i zwierzęta, więc naturalnie poszukują smaków, które znali jako mięsożercy. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi izraelski start up, który chce produkować wegańskiej steki przy pomocy...drukarki!
15.09.2020 | aktual.: 18.09.2023 12:52
Firma gwarantuje podobny smak
Redefine Meat twierdzi, że może tworzyć steki, które wyglądają, smakują i pachną jak prawdziwe. Nie zawierają ani grama wołowiny, a do ich wytworzenia wykorzystuje się całkowicie naturalne i zrównoważone dla środowiska składniki.
Pełna lista składników jest utrzymywana w tajemnicy. Wiadomo jednak, że obejmuje ona białko sojowe i grochowe, tłuszcz kokosowy i olej słonecznikowy.
Do produkcji steków wykorzystuje się drukarkę 3D
Innowacyjne steki tworzone są przy pomocy "zastrzeżonego modelowania mięsa w 3D, receptur żywności i technologii drukowania żywności, aby dostarczyć nową kategorię mięsa złożonej matrycy w opłacalny i skalowalny sposób".
Drukowane "steki" generują o wiele niższe koszty niż klasyczna produkcja mięsa. Przede wszystkim odchodzą koszty utrzymania hodowli, zapotrzebowanie na wodę i paszę, oraz koszty pracowników.
Dyrektor generalny Redefine Meat, Eshchar Ben-Shitrit, zdradził, że drukarki mają pracować z efektywnością 20 kg mięsa na godzinę. I to są jedynie początkowe założenia, bo ostatecznym celem jest stworzenie maszyn, które produkować będą setki kilogramów na godzinę.
Wegański rynek to bardzo przyszłościowy biznes
Eksperci szacują, że do 2029 roku rynek alternatywnego mięsa będzie wart ponad 140 miliardów dolarów. Z jednej strony, jest to ogromna kwota, ale wciąż stanowi jedyni 10% wartości rynku klasycznego mięsa. Liczba ta może rosnąć lub maleć, w zależności od tego, jak kształtować się będzie dieta ludzi na całym świecie.
Chociaż na rynku burgerów i mielonego mięsa w wegańskiej wersji jest dużo, to nisza związana z mięsem, które strukturą przypomina kawałek prawdziwego, nieprzetworzonego mięsa wciąż czeka na zapełnienie.